Gå till innehåll
torsdag 01 maj 2025
pos42

Bygga termostat till din wallas

Rekommendera Poster

Hej alla

 

Jag har fått bra feedback på mitt inlägg om “Säkra bordgenomföringar under vattenlinjen” http://www.maringuiden.se/forum/topic/79958-säkra-bordgenomföringar-och-tätning-under-vattenlinjen/ postat för någon vecka sedan. Då sade min kompis att jag skulle delge andra det jobb jag lagt ner. Det har jag fått positiv feedback på. Kul !

 

 

 

Med den tanken så delar jag även med mig bygget av en egen högkvalitativ wallas-termostat för liten budget. Den har jag postat här på min blogg http://villafixaren.incedo.org/2015/11/bygga-termostat-till-din-wallasvarmare.html . Det finns bara en länk från Maringuiden.se och inga andra ställen till detta inlägg.

 

Ge gärna feedback. Ser ni felaktigheter så kommentera så det kan korrigeras för att hjälpa andra.

 

 

Mvh

Peo

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Mycket intressant länk!

Ett tag misstänkte jag att att det var samma upphovsman bakom denna som bakom http://antus.org/proj.htmlen annan fixare som visar vad som är möjligt med enkla medel, fast inte båtrelaterat.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
Gäst

Termostat med gasbubbla eller bimetall säljs som mekaniska termostat funkar perfekt att koppla till värmare.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Jorå "nikitalord"... Riktigt! Man kan koppla till i princip vilken termostat som helst. Däremot så måste man se till att få eftergången när man stänger av värmaren, d v s OFF får inte vara att bryta strömmen till Wallas:en. Har man inte koll på det så tror jag att värmaren i längden tar stryk. Vill man sedan få till friskluftsbrytaren och lamporna så behövs ju mer än bara en termostat. Men det är ju som ni kan se på min postning inte speciellt komplicerat och få till.

 

Peo

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...