Gå till innehåll
tisdag 04 februari 2025
skeppsbruten

Mariner 40 hk 2-takt tappar kraft.

Rekommendera Poster

Som sagt, åkte ut på en liten fisketur och motorn gick som vanligt ut och i fiskeområdet. Vid hemfärd så gick den bra nån minut sen tappade den plötsligt orken och lät ansträngd. Fenomenet kom och gick hela vägen till bryggan med korta perioder då den lät frisk men ändå tappat toppfart.

 

Jag tänker bränslerelaterat men vet inte vad. Ev gick den lite bättre när jag lyfte på blåsan men fortfarande inte bra.

Testade även att pumpa under gång,blåsan var då mjuk men blev hård när den lyftes upp lite.

I övrigt är det nya stift, Soppafilter, rengjorda förgasare och den gick som sagt bra ut.

Tankade 10 liter soppa innan turen. Hade ca halvfull tank sen innan, möjligen blev det marginellt för mkt olja i den nya soppan.

Bortsett från bränslet så är inget förändrat sen sist jag körde.

 

Alla tips och trix mottages tacksamt!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

För att åtminstone försöka bidra med hjälp om någon råkar hitta min tråd och har samma problem så kan jag rapportera att motorn nu skärpt sig.

 

Jag bytte tidigare idag tank till en helt ny yamaha-tank, ny blåsa och kortade av dom onödigt långa slangarna ordentligt. Satte även i nya stift, mest bara för att ha gjort det. Hällde även i någon slags rengörning/stabilisator/mirakelmedel i soppan.

 

Efter detta har den provkörts rejält och felet har inte visat sig igen.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...