Gå till innehåll
tisdag 04 februari 2025
Andreas_Flipper640ht

Koppla in ny plotter

Rekommendera Poster

Hej

Har bytt gps-plotter från en gammal Garmin till en nyare. Den gamla är snyggt inkopplad med proffsig dragning av kablar, som jag inte vill förstöra.

Kan jag helt enkelt kapa den gamla kontakten och koppla på den nya kontakten på befintlig kabel? Vill ju bara åt röd och svart sladd.

 

Med vänlig hälsning Andreas.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Är det enbart strömförsörjningen du vill åt så kan du ju mycket väl använda befintligt kablage. Har du däremot ex.vis ekolod inbyggt så får givarkabeln INTE kapas.

Eventuella NMEA-kablar kan också "återanvändas" men färgerna kanske inte överensstämmer melan fabrikat och instrumenttyp

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Varför inte dra dina nya kablar lika snyggt som dom gamla - slipper du onödiga skarvar..

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

KillerBoo, Japp, det är enbart strömförsörjningen jag vill åt.

 

RikardE, Det var såklart min första tanke men föregående ägare har gjort ett så bra jobb och jag är bara rädd att förstöra ngt så kollade efter alternativ, men det kanske inte är så krångligt som det ser ut.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...