Gå till innehåll
söndag 16 februari 2025
Silvers

Ford 351 går varm??? (hjälp)

Rekommendera Poster

Hej!

 

Nu behöver jag verkligen er hjälp!

 

Båt: bayliner 2152

Motor: Ford 351

Kylning: sötvatten kyld slutet system

 

Problem: min motor kyler precis som den ska på låga varv men direkt jag belastar motorn så stiger tempen sakta men säkert. Kylningen fungerar som den ska upp till 2000-2500 varv, men belastar jag motorn upp till ca 3000 varv stiger tempen bara mer och mer. Slår jag då av gasen och stannar till så sjunker tempen inom någon minut bara.

 

Jag har bytt impeller,kyllimpor,knän. Även rengjort värmeväxlaren, spola alla slangar. Haft lös slangar och kollat flödet ser ok ut samt kollat att oljan är ren och fräsch och det är den. Har även provat plocka termostat men samma fel ändå.

 

Så snälla!! Vad kan det vara för fel?

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det är garanterat cirkulationspumpen, sitter i framkant på motorn med en tjock slang på från värmeväxlare. Exakt samma symptom som jag hade för några år sedan, havsvattnet pumpas igenom växlare och avgassystem men motorblocket/glykolsidan får ingen cirkulation via termostaten till värmeväxlaren.

Mvh Andréas

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...