Gå till innehåll
onsdag 05 februari 2025
ciaraud

Har hittan en jätterolig leksak!

Rekommendera Poster

Måste bara tipsa om att det finns uppblåsbara surfbrädor (högtrycks som i jolledurkar).

Man står på den och paddlar och det går snabbt och tyst och kommer att bli sommarens bästa sysslsättning när vi lagt till. Man ska också kunna vågsurfa på den.

Den blir en rulle med diam 30 cm ca och 80 cm lång ihoprullad. laugh

 

post-2001-1394237535,0517_thumb.jpg

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Om du ramlar av denna båt så klarar du dig bättre..ursäkta, kunde inte låta bliblush, har du någon länk eller namn på skapelsen, ser faktiskt ganska kul ut.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Stand Up Paddle board, eller SUP. Den senaste innegrejen, finns att köpa lite överallt, speciellt i affärer som säljer surfprylar.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Ja dessa ungdomar. Vad dom hittar på. wink

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Ja, hålla på att återuppliva flera hundra år gamla, traditionella företeelser sådär... cool (Om än från andra sidan klotet...

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Nu skall du inte vara sån bara för att du är en stöppelbent gammal gubbe som inte vågar SUPacool

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Du har helt rätt Westfjord - fast jag har många gånger funderat på en stabilare typ av havskajak.

Har tom funderat på att bygga en kortare version av den canadensare som jag har form till och göra den mera kajaklik eller bygga en kajak i epoxy och träribbor - har hur mycket relativt kvistfritt virke som helst - tyvärr bara furu - det borde vara gran eller nåt lättare träslag.

SUPa får de unga och vackra killar och tjejerna hålla på med - som Magnus och Cia.

Gammla stöpplebenta gubbar - som jag - bör nog sitta ner om det gungar. Fast man kunde kanske kombinera SUP,en med en rullatorn. cool

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Vår SUP köptes på XXL och det finns en sits med fotstöd till den så den går att använda som kajak också Toaen. Några stroppar att fästa packningen vid fanns det också på denna.

Som allt som är inne är det ingen billig leksak men den vi köpte var den billigaste vi hittade. Går att få från denna sida för ett bra pris: http://www.marktplaats.nl/a/watersport-en-boten/surfen-golfsurfen/m663519964-sup-board-native-300-stand-up-board-nieuw-nieuw-2013.html

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...