Gå till innehåll
onsdag 23 april 2025
ufuf

ANKARE

Rekommendera Poster

Hallå!

håller på att skjustera ankringsutrustningen inför kommande säsong.

har lite funderingar på hur djup man brukar ankra i svenska gästhamnar?

 

Längtar tills båtsäsongen då man får sätta igång grillen!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det beror ju på hur djup hamnen är.

Det var oerhört länge sen jag ankrade i en gästhamn. Många ha ju nån form av fasta akterförtöjningar, Y-bommar eller att man ligger långsides.

Vad har du för båt?

Var i Sveriges avlånga land befinner du dig?

Gästhamnsguiden, de olika hanböcker som beskriver kustavsnitt tex boken Skanör-Strömstad och  Fliken Gästhamnar här på MG har ju de flesta uppgifter på hamnar. 

En hamnbeskrivning slumpmässigt utvald surprise http://www.maringuiden.se/gasthamnar/;hamn=375

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Håller med, du måste ge oss mer kött på benen och berätta vad du menar med justera ankringsutrustningen. Kanske också förtydliga vad du avser med gästhamn.

Speciellt i gästhamnar, om det är en sådan där ankare krävs, kan det vara knepigt att använda gamla grundregeln som att man ska lägga ut ankarlina 3 ggr djupet, det finns oftast inte plats för så mycket. Men sådant kan ibland kompenseras av kätting eller ett bra ankare eller en kombination av bägge, samt att man kan hoppas att hamnens skyddade läge tillåter kortare lina.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Sist du frågade på MG så var du ett utvecklingsföretag som undrade om vi var intresserade av ankarbojar, nu vet du inte ens hur man ankrar, Trollvarning.....

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Där ser man.

Jag som tyckte lite synd om killen som uttryckte sig så förvirrad och dessutom stavade betydligt sämmre än vad jag gör.

Borde ha låtit tråden sjunka till MG-botten.wink

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det kanske är för att personen i fråga har funnit lösningen på den produktsom förra tråden handlade om, om vill göra sista justeringen innan den är helt klar?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

De gånger jag lägger ankar är jag väldigt angelägen om att jag når botten, så det tycker jag är ett lagom djup.

 

i gästhamnar får jag sällan ankra, men stressar jag upp mig kan jag säkert få en äcklig mooringlina i propellern. Den sitter på ca 70 cm djup.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...