Gå till innehåll
lördag 22 mars 2025
gladius

Högvatten och lågvatten i Östersjön

Rekommendera Poster

Hejsan!

Jag har hittat en intressant begagnad båt som jag kan tänka mig växa in i. Min bryggplats är ganska liten men båten får plats mellan bommarna. Djupet är vid normalvatten 1,6 m. Hur mycket är det normalt att vattendjupet varierar i Östersjön?

Den tänkta båten sticker 1,12 cm.Bryggplatsen ligger inne i en trång vik ca 1 nm lång. (Vid Åkersberga kanals mynning inne i Tunafjärden)

mvh Thomas S

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det beror väldigt mycket på vilket vatten man menar i Östersjön men det är inte ovanligt att det är en halvmeter lägre eller högre än normalt beroende på långa hög- respektive lågtryck.

Jag skulle vara lite tveksam i din båt kontra båtplatssituation.

Mvh
Fred

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Jag har gått och loggat i kanalen och jag har aldrig kommit under 2 meter när jag kollat. om Båten sticker 1,2 är det nog inget som helst fara

/Danjel

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...