Gå till innehåll
söndag 09 februari 2025
Simon-1994

bränsleförbrukning

Rekommendera Poster

hej, hur mycke drar en 20fots båt med 5L v8 på 200hk per distans ungefärligt, med trimplan och powertrim?
när jag köpte båten sa dom runt 1l i 22knops fart, har inte provat än men låter de rimligt ?
Det är en klassisk jenkar dc

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Du får nog mäta första tankningen. Men spontant känns det lite, skulle gissat på det dubbla men det beror helt på kombinationen båt och motor.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Låter lite, vi hade en 23-fots Bayliner för ett par år sedan med samma motoraltenativ och hade en snittförbrukning på 1,5-1,7 blandad körning, vi körde dock sällan 20 knop eller mer då vi för det mesta crusade i 5-7 knop. Skulle tro att det ligger på närmare 2l i marschfart 20-25 knop.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Nja, vet inte riktigt om jag håller med övriga. Givetvis kan dessa siffror stämma med tanke på utformning av skrov  kombinerat med motor och årsmodell på denna.

Själv ligger jag på ca 0,75 - 0,8 distans per liter. Omräknat blir det ca 1,33 - 1,2 liter per distans.
Båt: Windy 22, motor VP 5.0 GXi 270 Hkr (2005). Totalvikt runt 16 - 1700 Kg. Mätt med flödesmätare.
Fart, mellan 25 - 28 knop. Toppfart 42,2 på GPS.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

HEj ! du skriver inte om det är förgasarmotor eller insprutning. En med insprutning drar i regel aningen mindre. 1L är inte helt orimligt hos en 20 fotare men räkna med 1,5 i dina kalkyler så blir du inte besviken och undvik att köra i farter mellan 8 och 15 knop då drar den mycket.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
Gäst

 2 liter ska inte en sådan båt dra i marsch. Men räkna med ca 1-1,5.  Bra att ha lite koll och se att bitarna är som de ska!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...