Gå till innehåll
fredag 28 februari 2025
Rocketman

Busters fördäck nöter förtöjningstampar

Rekommendera Poster

Hej!

Jag har en Buster XL, som har ett mycket halkfritt fördäck i form av räfflad durkplåt. Det är ju bra, men vad som är mindre bra är att HELA fördäcket är räfflat, även den del där knaparna är fästa.

Följden blir att förtöjningstamparna som jag använder när jag förtöjer i hemmahamnen slits kraftigt.

Jag har nu klätt tamparna med plastslang i förhoppning om att minska slitaget. Kommer det att hålla? Eller måste jag montera halkipar för att styra tamparna? Eller borde jag slipa ner räfflorna utanför knaparna för att göra ytan mindre abrasiv. Bifogar en bild på den mycket halkfria ytan.

/Rocketman

post-10013684-1394236700,0635_thumb.jpg

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

 

Plastslang borde väl duga. Bara att byta när den blir för nednött.

Att slipa bort halksyddet skulle jag inte göra.

 

tommy

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Håller med Tommy om att du inte skall slipa ner halkskyddet, men du kan kanske mjuka av dom värsta vassaste ställen försiktiktigt med ett bryne så att du får en liten radie där tampen ligger emot.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...