Gå till innehåll
torsdag 20 februari 2025
Paliswe

Test av dieselmedel

Rekommendera Poster

Marknaden svämmar över av medel man ska hälla i tanken för att bli av med bakterier. Dessa orsakar tillsammans med vatten slem i dieseln som kan sätta igen bränslerör och filter.

Det finns två noggranna tester som publicerats, ett av Motor Boats Monthly 11/2002 och i Practical Boat Owner 04/2007. Båda testerna utfördes på ett likartat sätt. Några produkter testades i båda tetsterna och fick likvärdiga resultat.

Olika fabrikat hälldes i var sin flaska med diesel som innehöll bakterier. Man kontrollerade bakterieinnehållet efter 3 timmar, 3 dagar och 2 veckor. De medel som innehöll biocider fungerade, de som inte gjorde var i princip verkningslösa.

Av biocidmedlen var Grotamar effektivast och tog död på alla bakterier inom 3 timmar och hade sedan en god långtidsverkan. Det aktiva medlet i Grotamar finns också i Marine 16 och Fuelclear M68. Övriga biocidbaserade produkter var Eradice, Fortron, Kathon FP1,5 och Star Brite Biodiesel. Alla dessa medel fungerade med varierande resultat men klarade uppgiften inom 2 veckor.

Produkter som inte är baserade på biocider är Fuel-Set, Soltron, FPPF Fuel Power, visade sig inte reducera bakterieinnehållet i någon större utsträckning ens efter 2 veckor.

Två filter som använder sig av magneter, DeBug L140-T  (sälj bl a av Volvo) och FuelMag FM 80 var totalt verkningslösa.

Drivmedelsförstärkare från Payback har inte testats i laboratorium men bygger på en annan princip. Den innehåller bor som är starkt bakteriedödande och etanol som tar hand om vattnet. Hur denna produkt står sig i förhållande till de ovan testade är inte bekant men i praktiska tester har det visat sig fungera både bakteriedödande och vattenborttagande. Bor är dessutom bra för metallytorna i motorn.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Jag har testat Grotamar under ett par år. Både med tankar med beväxning och efter att ha rengjort tankarna helt och hållet. Vi har ganska bra omsättning på dieseln och seglar i varma vatten. Vi hr aldrig haft problem med vatten eller kondens i tankarna, bara bakterier. Kvalitén på diesel har varierat och den har kommit från olika länder i Europa och Nordafrika. Det har alltid börjat växa igen. Min slutsats är att Grotamar INTE fungerar och vi kommer inte att slösa pengar på det i framtiden...

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Har du haft i GrotaMar vid varje tankning eller bara då du sett behov? Att du får med bakterier och vatten ibland vid tankning kan jag tänka mig, men har dom växt till sig i tanken trots att du har hällt i medel? Vilken dosering har du haft i så fall? Rekommenderad?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det växer även med medlet. Rekomenderad dos vid varje tankning. Chockdosering när det växer till. Med gamla båten och Grotamar vsr jsg en sommar tvungen att öppna tanken var annan dag och suga rent. Det är lite bättre nu, men vi tankar o andrsa sidan riktig diesel, inte miljösmörjan.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Vi vet vilken sida båttidningar står på och värdet för oss konsumenter blir därefter.

Hur man än gör måste man spana i resultatet för att slippa motorstopp som kan vara en sjösäkerhetsfråga. Man kan inte lita på att inte ha växter i inloppsröret bara för att man hällt i gift.

Kollar man sin tank passar man samtidigt på att suga bort eländet (hur skulle man annars bete sig), filtrera i melittafilter och hälla tillbaka=inget spill. Så har jag gjort de sista åren och det funkar bra. Kanske har haft tur då en sommar endast ger ett par centiliter gegga vatten.

Ha det så skönt i värmen Cerber. Här blåser det men är soligt och våren har börjat rulla åt rätt håll. Startade MC:n igår. ett vårtecken. Kram på er från oss 2.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...