Gå till innehåll
måndag 14 april 2025
Doktorn

Någon med erfarenhet av tung båt och autopilot för rorkult?

Rekommendera Poster

Jag har gjort ett litet hopp från 23 fot till det omvända, 32 fot. Från Maxi 68 till Amigo 40. Har tidigare haft autopiloter för rorkult på flera båtar Maxi, före det en Express med en Autohelm (numera Raymarine ) 1000, som fick följa med till en Scampi, 30 fot och depl 3.300 kg. Enligt uppgift är 1000 varianten kapabel upp till 2,5 ton, men under de 4-5 år jag seglade Scampin, mestadels single handed, fungerade den mycket bra. Blåser det riktigt hårt, sitter jag ändå vid pinn eller ligger i någon hamn. Eftersom jag gillar enkelheten i de 'klassiska' rorkultspiloterna, ser jag bara 2000 som alternativ, den skall kunna klara upp till 4,5 ton. Amigon väger 5,8 ton.

Finns någon som har erfarenhet av liknande art, eller som alltid här :-) åsikter över huvud taget, så ser jag tacksamt fram mot dem!

Doc

post-10016341-1394236546,305_thumb.jpg

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej Doc!!

Jag seglar Oe36!, Det första jag skaffade mig var en Ny autopilot(det fanns en Autohelm2000 med båten,men orkade inte med när det blåst på,skallsäljas!)

Jag köpte Raymarins största för rorkullt (4000GP T ) hette mod. då, jag tror att den klarar upp till 7 ton,fungerar utmärkt!!  yes

Lycka till  // Jan



Senast ändrad av janabr | 03 november 2010 | 21:52

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej Jan,

Tack!

Vad jag har emot den typen är att det blir en bildskärm till! Nu finns en för vind, en för ekolod, en logg samt en GPS. Dessutom har man ju VHF och mobiltelefon. Just det enkla att 'hänga' på en pilot på rorkulten, när du vill fixa en bit mat eller en kopp té, är egentligen det intressanta för mig, inte några överhavsseglingar mer än kanske 50-60 distans öppet vatten. Jag har sett en Raymarine, förmodligen lillebror till din, som heter SPX-5 plus, vilka namn, som klarar 6 ton!

Oj, nu blåser det ute, säkert 12-15 m/s i byarna vid Vänern, hoppas inga träd faller över elledningarna...

Ja, kanske det blir som du säger, men egentligen vill jag ha seglingen så spartansk som möjligt, men nu finns det ju redan så mycket som kommer med en begagnad båt....

Har ju en vinter att fundera på, men som någon skrev i någon annan tråd nu är ju saker billiga, efter nyår vänder det ju uppåt igen. Ska man handla ska man göra det nu innan nästa års SPXIGT2-5,1 high performance lanseras...laugh

Lev väl

Doc

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

På en koster är det väl bara den runda modellen allts At400 som passar och det behövs nog den kraften och den snabbheten också. Jag hade en sån på min L32;a och det fungerade utmärkt. Seglade nog egentligen bara i lättare vindar under de åren jag hade den.

När jag köpte stofridran 25 fot, 3,1 ton, blev det en liknadan. När jag seglade hem henne från Stockholm våren 2005 hade jag kryss från Kullagrunds fyr hade jag kryss upp mot Falstebokanale och det blåste saftigt. På ena bogen klarad autopiloten att styra. På andra bogen klarade den ite att styra. Däremot seglade fidran bra med rodret i Hackebrädan. Vad det berodde på vet jag inte.

Bilden visar autopiloten med den frå generalagenten föreslagna monterigstillbehören. Den svara röret längst bak är en nödreparation jag fick göra när autopiloten var nästan ny. den tålde inte att en nästan  1/8 ton tung man hastigt satte sig på den. Jag har köpt reservdelar men inte bytat ut den trasiga delen.

post-945-1394236547,5336_thumb.jpg

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej Toaen,

Jag har alltid tyck att Storfidran är en mycker vacker och harmonisk båt! Speciellt i mörkblått , det låg en inte så långt ifrån där jag bor, vid Vänern, för några år sedan.

At4000 säger mig inte mycket, är det Autohelm? Förstår jag dig rätt, att du använder den nu? Har inte sett modellbeteckningen när jag sökt på nätet, men den har väl några år på nacken och firmorna brukar ju vara snabba att byta namn på sina produkter, ibland även när innanmätet är detsamma!

Denna har vad jag förstår utrustad med ytterligare en liten skärm och fungerar inte som de 'klassika' Autohelm eller numera Raymarine, direkt på rorkulten utan ngn display?

Tacksam för lite mer info!

Lev väl

Doc

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det där med At var nog fel (är inte det nya läkare som kallas så?) Det var kanske ST4000 åtminstone nån av de två 4000 piloterna hette, som jag haft.

Den första som jag hade på havsfidran var den runda modellen av den som idag heter ST2000

Den hade separat manöverpanel som jag hade vid ruffnedgången.

Den autopiloten som motsvarar de piloterna som jag hade på L32;an och har till Storfidran heter idag Tiller Pilot SPX5 www.hjertmans.se/webshop/artiklar/artiklar.asp?rubnr=907&artname=

Autopiloterna börjar bli alltmer sofistikerade.

Idag har jag, på den båten jag använder, en rattpilot  Raymarine Wheel Pilot SPX-5 Monterade den förra våren, men fick den inte till att fungera bra. Troligtvis beroend på att jag inte fick roderlägesgivaren rätt. Se har jag inte orkat ta tag i problemet. Fick inte klar båten förrän i mitten av augusti i år och hade bara fyra dygn att segla på. Under tre av dem blåste det kulingvindar och som mest 20 m/sek. Jag var visserligen ute, men så mycket till segling blev det inte. Fram och tillbaka till Lysekil - ca 20 distansminuter.

Storfidran ligger i malpåse.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hoppas att Storfidran ligger i malpåse pga vintern och inget annat, i så fall kanske doktorn kan hjälpa till smiley.

Har en gång på 70 talet, 15 oktober, seglat från Skärhamn till Fiskebäck i västan över 15 m/s efter det blåst västlig storm i 3 dagar. Under mina 50 år på sjön var det de största vågor jag sett. Dessutom var det min premiärsegling med min nyinköpta K6:a, utan rev, det fanns inga (!), gick underbart faktiskt. Det var i det ögonblicket min kärlek till kosterbåtar föddes!

Skall åka upp till den stora staden i öst på båtmässan i nästa vecka, så det finns väl möjlighet att kolla autopilot marknaden. Just det du skriver om att inte grejerna vill fungera, är det som irriterar mig mest, därför dras jag till den gamla Autohelm lösningen, hade aldrig några problem. Desssutom den stora fördelen att när den inte används, vilket är vanligast, är den undanstuvad.

Ja, ja, tacka vet jag tiden på 70 talet med en koster utan motor, värme, logg eller annat teknologiskt. Bara fotogenlampa och kompass och STORA sjökort som viktes och viktes undan för undan, men man seglade överallt, in i Kärringöns trånga hamn eller lilla hamnen i Marstrand med fullt ställ och det gick bra. När vinden dog ut var det alltid någon motorbåtsskeppare som förbarmade sig och tog en drivande segelbåt på släp.

Det var precis då jag började AT som du antyder laugh

Segla vidare i fåtöljen med en bra bok, tex H.W. Tilman 'The eight Sailing/Mountain Exploration Books' i en volym, ca 900 sidor, mycket trevlig och ofattbar!

Lev väl

Doc

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Jag vet inte om du kallar dig doktorn för att du är läkare och förväntas ta hand om sjuka människor?

Storfidran ligger inte malpåse pga vintern, utan pga av att de läkare jag besökt ca 25 st sen 1998 inte tagit mina problem på alvar. Några har nästan rent ut kallat mig simulant. Det är visserligen ingen diagnos, men jag är kroniskt trött och orkar nästan inte något. Om jag jobbar med lättare arbet i 2 timmar får jag gå och lägga mig och vila. Det är därför jag häckar så mycket på MG.

Jag skulle ha gjort några mindre jobb på Storfidran innan jag sätter den till försäljning.

Det är väl därför jag inte heller fått autopiloten att fungera.

Pga ett par dumheter, som egentligen inte hade med autopiloten att göra, monterade jag roderlägesgivaren en aning snett. när jag skulle justera den blev det åt fel håll pga att det nästan är omöjligt att komma åt. Sen har jag inte orkat ta tag i problemet.

Hade också tänkt åka till Stockholm i ett annant ärende på Tisdag, stanna där några dar och gå på båtmässan. Nu blev det andra ärendet framflyttat på obestämd tid, så jag börjar tveka om jag skall åka bara för mässan. Det är ju hundra mil att köra fram och tillbaka och jag kanske får åka dit veckan därpå.

 

tommy

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Jo Tommy, jag har arbetat som läkare i över 30 år. Nu slutat aktivt för att kanske hinna göra lite annat innan det är för sent. Om du vill skriv ett mail till mig eller min sjöbod eller hur man nu gör, du vet det bättre än en nybörjare som jag. Du kan alltid eventuellt få en 'second opinion'. Jag har arbetat jordnära, visserligen dubbelspecialist, men jag är långt ifrån akademisk, om du förstår.   Arbetat som både sjukvårdsbiträde och sjuksköterska. Den gamla läkareden som jag fick lära mig var, att rösta, lindra och någon gång bota.

Doc

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Ja det där med autopilot är lyx som man ska utnyttja om man kan. Speciellt om man seglar själv eller om man är flera och vill kocentrera sig på annat än att bara styra. Finns nog en hel del autopiloter på marknaden och jag hade nog en av de enklaste när jag hade min Maxi 77:a.

post-15276-1394236547,846_thumb.jpg

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Vi har en Raymarine 4000 för ratt. Det är väl samma motor som den som finns för rorkult. Den har skött sig väl under åren. Jag smörjer växellådan vartannat år. En massa små plastkugghjul som växlar ned motorn till långsamma rörelser. Ibland lite för långsamma men för det mesta tillräckligt snabb för att hinna med. Vi styr väldigt sällan själva så Ray (hette tidigare Helmuth) får jobba. I sommar har den väl styrt runt 500 timmar. Samma sak förra sommaren.

Den kan ha svårigheter i akterlig krånglig sjö då det behövs stora roderutslag. Vår båt är en 5-tons fenkölsbåt.

 

  ST4

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Tänker köpa en Simrad till våren. TP22 tror den skall vara till en 28 fotare på 3 ton. Blir det bra tror ni?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

En autopilot skall vara så snabb och stark som möjligt. Sen finns det ju en parameter till - priset.

Simrad TP22 för rorkult. För båt till ca 5 ton. Max dragkraft 70kg. 8sek mellan ändlägena. Katalogpris hos Hjertmans 4990 kr N (N= ingen rabbat avdrages på priset)

Raymarine ST2000   För båt ca 4,5ton med rorkult. Max dragkraft 77kg. 4,1 sek mellan ändlägena. Katalogpis hos Hjetmans 7290 kr N (N= ingen rabbat avdrages på priset)

Skulle jag valt mellan dessa två utan tanke på priset hade jag valt Raymarine ST2000

Sen beror det ju lite på hur man seglar.

Rätt tid att köpa sån utrustning är December - om man har pengar just då - då bla. Hjertmans har Julrea. www.hjertmans.se/Priset är ofta nedsatt ca 30% på katalogpriset och så länge jag kan minnas på just autopiloter. Även mässrabatter är ju inte ovanligt. Erlandssons brygga i Stockholm har kanske tom ännu bättre priser, fast de säljer inte på postorder. www.bryggan.nu/

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Grattis till ditt nya båtval, engagerar mig inte i denna disskusion men hoppas du ska ha glädje av din A40.  Eventuella tillv fakta och annat kan du  få genom undertecknad. Självfallet hoppas jag att du återfinns på  amigosidan

Johnny Arksund

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej Johnny,

Kul att du skriver!! Jag har skrivit ett mail till dig. Om det inte kommer fram så sök upp mig är du snäll!

Doc

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...