Gå till innehåll
onsdag 12 februari 2025
coolbeyron

Lag på flytväst! Sweboat har tagit ståndpunkt.

Rekommendera Poster

Läste att Sweboat vill att vi ska ha ytterliggare skärpta regler till sjöss. Som att det inte räcker med skärpt alkohollag och stundande krav på septictankar. Sweboat kräver en lag på att alla ska bära flytväst på sjön.

Jag håller egentligen med, självklart ska man ha flytväst. Framför allt i dåligt väder.

MEN... Vad som förvånar mig är att det här förslaget kommer efter att alkohollagen skärpts och inte innan. Det är ju nämligen många fler (procentuellt sett väldigt många fler) som omkommer genom drunkning i våra vattendrag än som omkommer genom alkoholrelaterade olyckor på vattnet. .
Vad gäller drunkningsolyckorna så är de geografiskt spridda i vårt land, även om det förolyckas fler i Stockholm än i övriga landet, men det är ju inte så konstigt med tanke på att det är Sveriges största stad, som dessutom är uppbyggd på öar.

Om man, som jag t.ex, mestadels kör båt längs hallandskusten, så finns det i stort sett ingenting att köra på. Över huvud taget. Båttrafiken är minst sagt gles, och det i stort sett enda som sticker upp ovan vattenytan är fastlandet i öst. Säkerhetsmariginalerna är således enorma när det gäller avstånd till andra båtar och eventuella grundstötningar. Detta innebär samtidigt att det är betydligt längre till närmsta båt som hjälp om man faller överbord. I hallands kustvatten förefaller det alltså vara betydligt farligare att strunta i flytvästen än att ta sig två-tre öl på eftermiddagen. Problematiken bör vara likvärdig kring hela skåne och en längs en hel del andra kuststäckor.

Sen undrar man ju om Sweboat fått någon sorts storhetsvansinne eller om det hela handlar om PR.

Man undrar ju om flytväst-tvånget ska gälla alla eller bara de med båt större än 10 meter som gör  över 15 knop... Eller kanske tvärt om?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Man ska smida medan järnet är varmt vet du väl???Flört.. Att spinna vidare nu när dom e på hugget är mycket lättare än om det får gå några år... Givetvis kommer utredningen även i detta fall hänvisa till Fordonstrafiken och säkerhetsbältet... Nåja ja har inte flytväst när ja glider fram i storbåten. Ska ja åka fort med den så har ja en liten väst ja hänger på mig..

Sedan har ja alltid ordentlig väst när ja åker med styrpulpeten.. Då man åker hyttbåt har ja aldrig väst, oftast bara i vägen.. Västen finns dock alltid ombord..

!!!MVH REXCO!!!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Varför skulle svensken själv få bestämma när det är läge för flytväst eller ej? vi skall inte göra egna bedömningar utan det skall andra göra, börjar kännas löjligt! Kommer säkert krav på säkerhetsbälte på sjön snart ocksåGuld

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Och hur ska man göra med badplatser där folk frivilligt hoppar i vattnet? Det sker väl drunkningsolyckor även där? Det blir väl förbud mot att bada utanför godkända badplatser. Och flytvästkrav i swimmingpool.

Här har politikerna ett jätteområde för nydanande förslag. Men först måste dom hindra alla ungar att kissa i vattnet så att den lagen efterlevs.

Vägrar flytväst i ren protest om man inte ska upp på däck i oväder!

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Åsså vart svensken omyndigförklarad igen.............

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skanska införde ju en regel för några år sedan att alla som jobbar nära vatten måste bära flytväst. Den regeln borde gälla alla som vistas nära vatten. Det blir inte så många tryckare på Ålandsbåten med västen på förstås

Skrattande

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Varför inte hjälm också? Man kan ju snubbla, få bommen i huvudet m.m.

Googla på lekhjälm så får ni se, man tappar hakan.

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...