Gå till innehåll
fredag 07 februari 2025
repstumpen

trasig framruta

Rekommendera Poster

Hej på er finns det någon som har kunskap om plexiglas?

Det är så att min framruta har spruckit. Det verkar inte helt enkelt att sätta dit en ny för den är välvd i kanterna. Båten är av årsmodell 1963 och är av märket Anqas 24fot.

mvh. repstumpen.Gråter

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Detta är tämligen enkelt åtgärdat. En firma som pysslar med plexiglas löser din uppgift. för välvt glas finns två möjligheter. Är böjen inte så skarp så räcker det med att du införskaffar plexi, monterar bort den gamla rutan, planar ut den över den nya, ritar av och sätter den nya på plats med hjälp av ngn bekant. Är det en tjock ruta som skall böjas väldigt skarpt så blir det lite andra metoder med värmning osv vilket jag skulle lämnat till ett proffs eftersom det annars är lätt att värma lite för mycket och med fel metoder.

Kolla in din stad efter ngn som kan plexi, din lokala glasmästare kanske?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Lägg hellre nån hundring till och köp macrolon.(finns även repfri)Skrattande

-Håller mkt bättre än plexi.

Skulle byta en stor båts framruta i Plexiglas till en kund för några år den ,som var välv.(ca 5 mm)Rutan blev tyvärr fel i radie som vi fick tillverkad..-För att få en perfekt ruta var vi tvungna att få tillverkat en pressmall som skulle kosta skjortan om vi ville ha rätt radie.

slutade att vi polerade upp plexin istället.(Går  inte alltid att polera upp plexin)

-Kunden blev nöjd...

Macke

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...