Gå till innehåll
måndag 10 februari 2025
ridax

Zinkanod MD21A

Rekommendera Poster

Någon som vet var zinkanoden till värmeväxlaren finns på en MD21A?  Behöver man tömma kylsystemet eller sitter anoden i toppen?

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det finns tre anoder om jag inte misminner mig på A-modellen. Två på sjövattensidan som sitter till vänster(sett från backslaget) sida av vv-laren och en på inloppet från vattenpumpen. Det kan hända att en  sitter på cirkulationspumpen för glykolkretsen (fattas ofta om gångvärmare är monterad), ytterligare en på höger sida av motorn vid vvx.

Sedan kan det finnas en eller två till på backslaget om du har ett sådant.

Leta efter mässingspluggar med fyrkantig skalle så hittar du dem.

Stäng bottenventilen när du byter annars kan du få in vatten. När du byter på glykolsidan läcker det ut en hel del som måste fyllas på, passa på och byt glykol om du ändå är i farten. Du tömmer ut all glykol med avtappningskranen som sitter på blocket ovanför startmotorn och bakom oljekylaren.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...