Gå till innehåll
onsdag 05 februari 2025
moff

Vattenfast fett

Rekommendera Poster

Hej!

Är på jakt efter ett fett på patron för att smörja nipplar i både motorn och trailern. Ser på forumet att många rekommenderar vattenfast fett marinfett. Men jag kan inte hitta detta att köpa någonstans. Kan nån ge mig ett konkret tips på vart jag kan hitta det? Biltema?

Mvh /Kristoffer

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Ett utmärkt tips av Henke, själv köper jag - tills nu - helt okritiskt båtbutikens dyra volvofett i en plastburk år efter år.

Öppnar alltså fettsprutans gängade gavlar och slevar med fingrarna i nytt fett i den urgamla papptuben - som av en händelse är märkt just med firmanamnet gulf - och svär sen över fjäderns motspänstighet och kladdet i allmänhet.

Något som blivit nästan en tradition går därmed äntligen i graven, riktiga tuber med marint vattenfast fett verkar ju finnas tillgängligt. Märkligt hur hemmablind man kan bli, har faktiskt inte ens tänkt på att marin-fettuber ju fortfarande kan finnas. Tack! :)

Smörjfetter har naturligtvis specifika egenskaper, som t.ex. vidhäftning och förmåga att täta etc. Men bara att finnas i tub är ju också en sorts egenskap som får vägas in tungt ...

// Thomas

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Agrol har flera vattenfasta varianter, mkt bra fett till bra priser, säljs av lantmännen/swecon mfl. Färjerederiet använder oljor/fetter från agrol.

 

//Peter

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Finns exempelvis hos Swedol, men även andra firmor som säljer smörjmedel borde ha motsvarande.

SWEDOL MARIN CA-2 Ett extremt vattentåligt fett för t. ex. marint bruk. Kan med fördel också användas för genomgående smörjning av bl. a. skogs-, lantbruks- och entreprenadmaskiner samt lastbilar då ett något ”styvare” fett efterfrågas.

En 400g patron kostar hela 46 kronor och 25 öre.

http://handla.swedol.se/shop/showItemList.asp?IT3=384



Senast ändrad av Flipp760 | 14 april 2010 | 19:32

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...