Gå till innehåll
måndag 10 mars 2025
mariatherese

Brun torskfisk

Rekommendera Poster

Var nyligen ute och luftade spöt. Det högg direkt på en viking herring. Upp fick jag en stackars liten torsk med skägg spröt och allt. Fisken åkte i snabbare än kvickt då den var alldeles för liten. När jag precis släppte i den insåg jag att trots att jag tänkt torsk så var den brunspräcklig istället för grå-blå-grön. Är det normalt hos unga exemplar, eller var det en helt annan sorts fisk jag fick upp?

Sen fick jag tyvärr inte upp mer än brännmanetstrådar.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

hej.

du måste ha fått en bergs torsk. dom får man så fort man fiskar på hård botten och färgen beror på att dom har främst har ätit små krabbor och små skaldjur.

fiske token

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Norrmännen kaller det för Sommer-Torsk og föregående inlegg stämmer. Det beror på att torsken spiser skaldjuren som gömmer sig bland tången och det i sin tur färgar torsken. Detta fenomen kan man även se på Steinbit (norska) eller havskatt som den heter i Sverige.

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...