Gå till innehåll
tisdag 18 februari 2025
HenrikPersson

Läckage i Maxi 77

Rekommendera Poster

Jag har ett läckage i babords stuvfack och jag har även sett vatten i utrymmet under förpiken. Jag har endast noterat vatten när det regnat kraftigt vilket gör att jag tror vattnet tar sig in via sittbrunnens stuvfack och rinner framåt i båten. Finns det någon som känner igenom problemet och vet hur det kan åtgärdas?

Tacksam för svar!

Henrik

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det är inte rutorna som läcker då?
Vanligt Maxi-fel.
Beror på att däcker rör sig.
Sök på tie-rods för lösning.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Min Maxi 77 är den modellen där avrinningen från sittbunnsbänkarna gick via slangar ner via stuvfacket och stickkojen. Där har genomförningarna gått sönder vilket gjorde at vattnet rann in i båten. Sedan har den läkt vi mantågsstötornas fötter vilka är bultade rakt genom däcket. Även rutor har läkt vilket jag tätat med sikaflex vartannat år.

Amanda835

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det finns många vägar för vatten att komma in. Genomföringar för mantågsstöttor, vattenpåfyllning, ventilation, rutor, storens skotskena bl.a.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...