Gå till innehåll
tisdag 04 februari 2025
ThomAh

Johnson 70hp -79, problem att få i växel

Rekommendera Poster

När jag på min Johnson Seahorse 70hp motor från 1979 försöker gå från neutral och köra framåt så knackar det en massa i reglagesaken, men ingen växel hoppar i. När jag vill backa så går det bra - backen hoppar i som den ska. Men när jag ska framåt igen så knasar det en massa. Får typ dra fram gasreglaget nästan till fullt, och då hoppar växeln oftast i... men det är inte så snällt mot motorn

Trodde först felet låg i själva motorn, men det verkar som om själva växlingen sker i reglagedosan, och inte i motorn i sig.

Kan man ta isär och mecka det där själv tro? Någon som varit med om liknande och vet vad det kan vara som är fel?

/thomas

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej, är det inte en vajer som går från reglageboxen till växelarmen på motorn? (så är det på min seahorse 35 från 79..)

Isf kan du skruva loss vajern från växelarmen och prova lägga i växeln förhand, går det bra skulle jag gissa att felet ligger i inställningen på vajern.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Japp.. håller med Hustler. Koppla loss vid motorn och kolla om det går att lägga i växlarna med växelarmen. Men akta dig för rotorn så att du inte fastnar i den.. Tyst

Vajrar kan bli dåliga med tiden, bli smörjtorra och därmed kärva. Om det inte är vajern så får du söka längre ner i växelhuset för att hitta felet skulle jag tro..

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Men det är ju inte i motorn det hackar och knackar när jag ska växla, utan det är i själva remote dosan. Kan då felet ligga i själva växellådan i motorn??



Senast ändrad av ThomAh | 24 september 2008 | 15:39

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Låter konstigt, jag röstar ändå för att växla på motorn o se hur det går

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Blir precis så på min johnson om jag växlar för sakta. Då tuggar det i reglaget. Blir av växelväljarens klackar som ska gå i fram eller backdrevet. Antar att det blir slag igenom hela växelänkaget och sen vidare via wiren och sen till reglaget. Men som tidigare sagt, prova att haka lös wiren och växla för hand.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Haha, du har så rätt så. Igår analyserade jag lite närmare, och märkte att det är precis som du säger. Det stöter där framme genom wiren :)

Ska kolla under helgen hur det ser ut där bak i motorn... har aldrig öppnat kåporna, så det ska bli spännande. Vet inte ens hur man öppnar dem i nu - har aldrig försökt. Men det kanske inte är så svårt. Nästa vecka får jag verkstadshandboken som jag har beställt, och då blir det skruva av :)

/thomas

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det var vajern som satt för löst spänt. Sträckte den, och nu funkar allt som det ska :)

Tack för tipsen!

/thomas

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...