Gå till innehåll
måndag 03 februari 2025
FireWolf

Mp3 i båten?

Rekommendera Poster

 

Tjenna!

Har en gammal radio i min båt, tror inte att den fungerar, men högtalarna fungarar i alla fall. Kan man fixa så att det bara går att plugga in en mp3-spelare till de högtalarna (det är högtalare med en svart och en röd kontakt, alltså inte såna man har till datorn) ?.

 

Man måste förmodligen ha någon slags omkoppalare men är det någon som vet vad man behöver och hur man gör? Jag vill ju hellre ha mp3 än radio i båten!

 

Senast ändrad av FireWolf | 01 mars 2008 | 19:08

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Har du någon som helst mottagning på den där radion?  Då kan du skaffa en FM-sändare till mp3-spelaren.  Då bestämmer du en frekvens som du sänder på, så tar radion emot det.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Aaa...smart det har jag inte tänkt på ens, bra idé\<ahttp://www.maringuiden.se/js/tiny_mce_209/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif\ border=\0\ alt=\Smile\ title=\Smile\ />. Då behöver jag ju inte heller byta högtalare till några med mp3-uttag. Jag provade radion med en kasett och då fick jag inte något ljud och det hände inte heller någonting på displayen, så jag tror att den är helt kass. Men vi har en gammal bilsterio som ligger hemma och skräpar, den kan jag ju byta mot den trasiga. 
Bilsterion är inte direkt gjord för marint bruk så är det någon som har nån ide hur man kan skydda den (mot rost och saltstänk m.m.), annars så kommer den väl antagligen att gå sönder efter ett kort tag. 
 
Tack än en gång för idén, visste ju att det fanns sånna men hade inte tänkt på det. 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Tror tammetusan att t.ex. Jula har enheter för runt 600spänn med aux (dvs går att plugga en mp3 med hjälp av kabel med 2x3,5mm hane)
Lycka till!
//Johannes 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser



Bilstereo för bara  500 kr art: 24-670 bara radio, minneskortläsare och USB. titta på Biltemas hemsida.

//P



Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

en mp-3 spelare har vanligtvis för klern förstärkare för att kunna driva högtalare i  i en bil eller båt, köp en billig bil-radio med usb så kan du lyssna både på MP3, CD och sjörapporten. (P1 är föresten en utmärkt kanal den med)

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Tänk på att kolla så att CD-spelaren i bilradion funkar även när det kränger. En del är väldigt känsliga och måste vara i vågrätt läge för att kunna fungera. Råkade själv ut för att behöva byta för att CD-spelaren inte funkade när vi krängde ca 15 grader.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...