Gå till innehåll
fredag 21 mars 2025
Luffarn

Trimma 4 hk Evinrude?

Rekommendera Poster

 

Det här har jag försökt fråga om i flera år på nätet, dock inte här.

Hur vässar man den lilla fina 2-cyl 4 hk Jonsson/Evinruden? Det helidiotiska med nyare mindre utombordare är att de är tyngre, slöare, fulare, mer skrymmande och encylindriga. Hondas fyrtaktare bullrar och vibrerar kollosalt och måste antagligen flyttas med HIAB mellan segelbåten och lill-ribben. Alltså är den motor jag har den fulländade för ändamålet bara jag fick ur typ en hk mer, då skulle den lättare rusha upp i plan.. Det känns som att propellern har för hög stigning, jävla plastpropeller föresten, den måste väl ge förlust?

En gubbe jag snackade med sa att det räcker att borra upp avgasportarna en  aning. Skulle man plocka ut allt som gick ur en sån där tvåcylinders borde den kunna ge 10 hk.

Har hört att Shell säljer en ny sorts vass soppa som ger högre effekt på alla motorer. Den motorn jag har är väl byggd för typ 100 oktan eller nåt. Ett problem är att den drar så lite soppa att en trycktank räcker flera somrar. Det kanske räcker att byta ut 95-oktanssoppan? Jag kan ju hälla den i amazonen.

Har ni några ideér?

\\http://www.maringarderoben.se/forum/Themes/default/images/icons/modify_inline.gif\ border=\0\ />

 

Senast ändrad av Luffarn | 01 juli 2007 | 20:56

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej

 

Jag tror att jag skulle satsa på NOS (lustgas) En liten lätt behållare!!!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...