Gå till innehåll
lördag 08 februari 2025
NiclasV

Naturhamnar i Stockholm med tältplats ??

Rekommendera Poster

Hej !

I sommar tänkte vi åka med en annan familj i stockholms skärgård. Problemet är bara det att de inte har egen båt så de måste tälta.

 

Vet ni om det finns några bra naturhamnar som också har en bra tältplats ?

Vi vill ju att tältplatsen finns i nära anslutning till där båten ligger så man kan laga mat tillsammans och umgås på klipporna. Gärna ställen där det finns bajamajor.

 

Någon som har lust att dela med sig om bra tips för detta ?

 

Cheers,

Nic

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Nåttarö finns inte med i  förteckningen men har tältplats.

Kanske beror på att naturhamnen Östermarsfladen (N 58º 53 14, E 18º 8 10) tyvärr ligger 4 km norr om tältplatsen som finns vid huvudbryggan (N 58º 52 52, E 18º 6 37).

Men man kan ju alltid ställa av personer och packning vid huvudbryggan och sedan åka och parkera själv. Förresten finns det gräsmatta, fast lite nära bajamajan, vid Östermarsfladen också.

 

Ön Järflotta söder om Nynäshamn. (N 58º 49 34, E 17º 53 36)  De södra bukterna är perfekta långgrunda badstränder. Fast ett elände att komma intill med båten, späckat med 1 m stenbumlingar hela vägen in. Men man kan parkera båten vid första viken på höger hand sett söderifrån, utefter fritidsbåtsleden på västra sidan om Järflotta (N 58º 49 58, E 17º 53 18). Borde gå att klämma in ett tält på en platt gräsfläck någonstans också.

 

För att fortsätta västerut; Fifångs södra naturhamn (N 58º 50 29 , E 17º 42 58.) har jag för mig att jag såg gräsmattor bredvid. Är inte säker på om det är en tältplats dock. Och passa den lömska grynnan mitt i infarten.

 

Askö sand/grusstrand (N 58º 48 27, E 17º 41 14) bör man kunna hitta en plats för tält på. Bra badställe men inte helt perfekt som övernattningshamn p g a lite öppet läge. Men har man prognos på 100% på sydliga vindar kan man ligga där.

 

 

Senast ändrad av Anders_St | 20 maj 2007 | 09:39

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...