Gå till innehåll
måndag 10 februari 2025
larsjoh51

Problem vid tankning

Rekommendera Poster


Jag har två tankar på ca. 100 liter/styck. Det finns luftning ut genom skrovet på båda. När jag tankar så stänker bensinen tillbaka upp genom påfyllningsröret. Om jag öppnar ett lock som är ca. 50 mm i diameter i tanken så funkar det bättre. Jag mäter bensinmängden med en sticka genom detta hål.

Kan jag göra något för att slippa öppna locket när jag tankar? Det känns inte helt OK. Planerar också att använda nämnda hål for att montera tankmätare. Kan det vara lufningen som skall vara grövre?

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser


Bensinen trycker ut luft när du tankar så du måste ha ett luft hål som räcker för den uttryckta luften. kolla så inte lufthålen är igentäppta eller så får du göra dom större eller tanka saktare.

 

Jonas

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Kolla också så att det är bra fall hela vägen på påfyllningen, och tillräckligt grovt där med så det hinner undan...

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Framförallt bör du kontrollera att luftslangen ligger jämns med ovankant på tanken. Blir det en svacka på slangen, uppkommer fenomenet, 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...