Gå till innehåll
torsdag 20 februari 2025
joeloresten

Vilka dimensioner på gasflaskor är det på kontinenten?

Rekommendera Poster

Vi är en familj som planerar för vår långsegling söderut med avresa i augusti. En del frågor dyker upp bla. undrar vi: Vilka dimensioner på gasflaskor och ventiler är standard i övriga Europa? Vilken typ av drivankare bör man välja? Bra / dåliga erfarenheter av olika PC- märken ute till havs. Vilket är bästa sättet att koppla upp sig till internet i hamnar? Kan man få väderrapporter till en Raymarin C70? Tacksam för alla svar och erfarenheter.

Malin

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Om ni nu kommer att sticka söderöver till sommaren så kommer det säkert upp en massa nya frågor som ni behöver svar på.

För att förenkla det hela föreslår jag att ni går med i Jordenruntseglarklubben som är den mest aktiva långfärdsklubben på västkusten. De bör ha kvalificerade svar på alla tänkbara frågor www.jrsk.org

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Gas är svårt på kontinenten. De flesta länder har egna, ibland flera olika fattningar.

Jag har lyckats fylla svenska flaskor i Tyskland (Kiel) och i Portugal. Där var det både piratfyllning i gasmack för bilar och fyllning i depå. Frankrike vägrar att befatta sig med svenska fattningar. Men å andra sidan kostade (2005) en fylld 6 kg flaska med regulator 19¤. Billigare än en fyllning hemma...

Ett annat problem är att man ofta får butan som brinner hetare än propanen vi använder. Kolla att dina gasapparater klarar detta.

 

 

Är du säker på detta med drivankare? Vart skall ni?

 

Internet är utan tvekan billigast i cafeér. 1-3 ¤/tim. Ha med ett trådlöst kort, funkar ibland i marinorna.

 

För väder i europeiska vatten (Nordkap - Atlantkusten - Medelhavet - Svarta Havet) är Nasa Weatherman oslagbar tycker jag. http://www.nasamarine.com/Navtex/weatherman.html

 

Vilken väg går ni och vart skall ni?

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Vi har seglat en del i Tyskland, Danmark och Holland. Segla inte iväg med svenska 2-kilosflaskor. De går inte att byta eller fylla lagligt utan duger bara i Sverige. Det finns en konverteringsmutter för att använda EU-standard till svenska flaskor om du händelsevis har övrig gasolutrustning från EU. Mitt råd är att köpa 2 st 2½ kilos EU-flaskor. (Finns bl.a. på Viking Marin i Göteborg) De går att fylla och byta Sverige hos välsorterade gasolleverantörer, anpassa reducerventil och övrig utrustning. Därefter slipper man detta problem, som måste få en EU-baserad lösning snarast. Du fick rådet att lyssna med medelhavsseglare, gör det!

Gösta Th

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

FOGAS i Stockholm säljer adapter så att du kan använda olika flaskor till befintlig regulator

 

Per

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser


När det gäller gas så har långseglarparet Anna & Martin skrivit en del här:
 
http://www.sailing-mare.com/
 
Klicka på Mare, därefter på Efter hemkomst i vänsterkanten och sedan på Utrustning. En liten bit ner står det om gasolflaskor.  
 

Väldigt kul resedagbok finns att ladda ned oxå.

 

Hasse

 

Senast ändrad av Sirba | 31 mars 2008 | 22:40

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...