Gå till innehåll
tisdag 25 februari 2025
Flipper580

Mercury 9.8 på flugan?

Rekommendera Poster

Räcker det med en 9.8 mercury? Min son väger strax 75kg, är sjutton år och helt tokig i båtar.. Så jag tänkte att man skulle kunna ta sig ann det i vinter.. Vad tror ni, har en 9.8 Merc ifrån mitten på åttiotalet hängandes i garaget hemma, dock med tvåbladig propeller.. Stigning okänd ännu, behövs det mera krut för att kunna åka över 20 knop?

 

Mycket tacksam för svar!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej

 

Ja det räcker gott och väl med en 9.8hkr motor på flugan. När jag var liten så hade någon jag kände en sån båt med en 4hkr motor på och den planade om man var ensam liten grabb i den. Sen satte de på en 10 hkr Tohatsu på den och då gick den snabbt och fint när vi var tre grabbar i den.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

hej har en tohatsu 9,8 som jag brukar köra på en liten omc alubåt.den går 19,7knop enl gps med mig o mina två grabbar så jag tror att det räcker gott o väl med den motorn.fridenzzzzzzzzzzzzzz rillezsmiley-laughing.gif\

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Låter kanon det grabbar! Då blir det troligen ett bygge under vintern, återkommer med bilder när snön börjar dra sig fram! Mvh Jesper

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...