Gå till innehåll
lördag 27 december 2025
jorgenkarls

Däckställning till Segelbåt

Rekommendera Poster

Hej på er...

 

Är det nån som har förslag och tips på lösning för täckning av segelbåt (Maxi 84). Körde en variant av träbockar förra vintern men känner att jag vill göra nåt seriösare i år. Har sett bla NOA- ställningar från Hjertmans men de är ju rätt dyra.

 

Är det nån som har tips o kanske lite bilder etc så vore jag väldigt tacksam.20.gif

 

 

 

Vänliga hälsn / Jörgen

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
Gäst Dry

Tittade själv på samma sak för något år sedan. Snida själv - då blir det trälösning. Köpa färdigt - då blir det som NOA.

Det finns lite varianter på samma koncept som NOA använt. Tex så finns Press & Son som är ganska lika NOA, men om man gör utliggarna (själva längsgående ribban/röret) själv, så blir det avsevärt billigare.

(Utliggare eller inte, är också en fråga. Väljer man inte, så bör pressen gå till relingen och fästas där, annars blir det lätt förslitningsskador)

 

Har också sett några lösningar i plast, prisskillnaden visavi NOA är för liten - men kolla, för din båt kan det vara annorlunda.

 

Man kan ju tänka sig att själv göra ett system av någon typ av standardrör, bara det finns hyfsade kopplingar.  Har sett de som försökt med elrör alltså de som man använder att dra elledningar i (i hus). Lite tunna, lite svaga, men det går. 

 

Men till slut så är nog ekvationen den att

göra själv: billigt, men bökigt

köpa:  enkelt, lätthanterligt, men kostar en del. Väljer man detta alt är det enkelt att kolla priser från olika leverantörer.

 

/Dry

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...