Gå till innehåll
söndag 16 februari 2025
skippeer

LFP Depth of Discharge 100%, SOC under vintern?

Rekommendera Poster

Postad (redigerade)

Om man urladdar ett blybatteri (av misstag) väldigt lågt typ under 10 volt har jag ansett att det bara var att kasta det blybatteriet.

När det gäller lithium batteriet har jag tidigare fått intrycket att de är väldigt känsliga för överladdning och djupurladdning.

Sedan drygt ett år har jag GBS LFP celler i min service/domestic/förbruknings batteribank på nominellt 400 Ah men enligt leverantören skall jag ställa in min batterimonitor på 500 Ah eftersom "kända" LFP leverantörer överleverar (typ GBS, Winston, mfl).

 

I samband med att jag söker info om kraftigare generator till motorn hamnade jag på en YouTube video från en norsk firma som gav en förändrad bild om djupurladdning DoD 100%. Det som sägs på videon är att en båt som togs upp på land hade kylskåpet igång men man glömde bort att koppla in landströmsladdaren så efter ett antal dagar var spänningen nästa noll.
Deepest discharge 1 238 Ah på en bank som sägs vara på 1 200 Ah (framgår inte i videon om det är nominell eller verklig kapacitet).
Min Battery Voltage 0,03V
image.png.c11f57e16076dfdf8492ad3056fae7c4.png


Efter uppladdning igen fungerar LFP banken, dock så framgår det inte om dess kapacitet/antal total cykler  tog stryk.

(Spontant känns det konstigt att ett kylskåp inte stänger av sig när spänningen går under tex 10 volt.)

 

Jag har googlat lite extra på DoD 100% och LFP recovery och det finns ett antal som berättar hur man skall gå till väga.
Min personliga syn på LFP har förändrats i grunden av denna upptäckt.
https://www.researchgate.net/publication/346044288_Recovery_Procedure_for_Deeply_Discharged_LiFePo4_Traction_Battery
https://www.diyelectriccar.com/threads/recovering-overdischarged-lifepo4-pack.63117/

När det gäller vinterförvaring av LFP celler har min leverantör rekommenderat SOC 50-70% (Status of Charge) bla baserat på erfarenhet av en person som förvarade ett gäng celler fulladdade i över ett år och dess kapacitet vid mätning efteråt hade sjunkit 10%.

Varje dag nya lärdomar.

 

Redigerad av skippeer

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...