Gå till innehåll
torsdag 20 mars 2025

Simon-Scanmar

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    9
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

2 Neutral

Om Simon-Scanmar

  • Placering
    Kadett

Mina båtar

  • Båtens namn
    Viktoria

Senaste Profilbesöken

Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra besökare.

  1. Då var premiärturen avklarad och allt funkade som de skulle. Någon som har erfarenhet av Ardic värmaren som troligtvis är original? Tycker den gick lugnt och fint under kvällen och in på natten men mitt i natten så skulle den sätta på igen och då lät den väldigt mycket högre än under normal drift. Kanske det går att smörja den eller måste den in på service/bytas ut helt? Är det någon som servat/meckat med de gamla Ardic värmarna som kan dela sina idéer/tankar?
  2. Jag brukar köra Xylen eller något annat som tar bort limrester, kletigt men det löser upp gammalt lim. Var har du köpt nya stripes? Vet att Nimbus är duktiga på att ta betalt men har inte hittat någon som kan göra de likt originalen?
  3. Håller på att dra in ett NMEA 2000 nätverk mellan VHF/AIS och en Garmin 720. Det är ju relativt trångt ombord och jag undrar om det är någon som har kapat en NMEA 2000 kabel och sedan kopplat ihop de igen med bra resultat? Några speciella tips innan man kapar kabeln? Min tanke är att när man ska "skarva" ihop de igen så löder jag respektive tråd och kör krympslang. Eller kan jag använda RJ 45 kontakter och en vädertålig skarvdon ( https://www.kjell.com/se/sortiment/dator-natverk/natverk/installationsmateriel/kontakter/ftp-utp/vadertaligt-skarvdon-stp-natverkskabel-cat-6-p61758 ) Tacksam för tips och råd. /Simon
  4. Nu har jag kommit en bit på väg 🙂 Kranarna är på plats och då passade jag på att Sika bakom kranen i köket. Blev snyggt tycker jag. I övrigt så är stereon med nya högtalare inmonterade. Sjukt enkelt att montera högtalare i förruffen när Nimbus dragit fram kablar och redan gjort ett 10 cm hål ovanför lamporna! Jag undrar om någon har erfarenhet av att koppla in en MZ fjärrkontroll till ankarspel och bogpropeller? Jag har någon gammal "Carguard" fjärr till ankarspelet som inte verkar funka och enligt uppgift kan man koppla in MZ 4-kanalers fjärr för att kunna styra bägge dessa. Någon som gjort det?
  5. Igår kom båten äntligen hem. Nu kan man börja byta ut delarna. Det som står på listan närmsta veckorna är: Byte av pentrykran samt toakran Byte av stereo till BT Ut med gamla VHF:en och in med ny samt ny antenn Montera ny tuta då den gamla lagt av Bättra på stripesen på skrovet, någon som vet vilken färg ränderna har på t ex dekaltrim.se? Montera dynorna i coupén som jag beställt från Myrins i Göteborg Ta bort gammal lack/olja från akterdäck och olja in med ny Täta takluckorna och allmänt ta bort gammal sika och sätta dit ny på de ställen där den blivit grå Kolla så att de gamla båtmattorna håller måtten och eventuellt justera för att sedan lämna in de till Stockholms Mattlangett Lämna in kapellet på tvätt och impregnering på samma ställe Stockholms Mattlangett Sen är det bara att laga någon gelcoat skada, vaxa och sjösätta.
  6. Hej N29C Intressant läsning och nu blev jag ännu mer taggad på att fixa ordning min 29C. Vad gjorde du för att täta taket eller runt takluckorna. Enligt uppgift så läcker det in på min med och vad jag läst mig till så är det inte helt enkelt eller billigt att byta luckorna. Beskriv gärna vad du gjort för åtgärder och har du bild på det så vore det toppen.
  7. Jag fick besked från Nimbus i Gbg att det var en -92 men motorn var registrerad -94 så min "förhoppning" stillades med rätt besked. Luftintagen fanns men med bara plast för 1 750 kr/st så vi får se om jag lägger 7 000 kr för lite plast. Håller även på med att få in offerter från olika firmor på dynorna i coupén. Fått bra kontakt med Myrins i Göteborg men även Stockholms Mattlangett som gör både kapell, dynor och mattor. Bor norr om Stockholm så jag vill försöka undvika frakt.
  8. Tack, känns bra. Har haft ca 10 båtar innan så det känns kul med den första Nimbusen. Ja, årsmodel är lite oklart men de papperna jag fått med tyder på att det är en -94/-95 men tittar man på skrovnr så slutar det på 911 vilket i sin tur innebär att den är från -91? Den har dubbla luftintag till motorrummet och den enda jag sett det på är en -95:a. Den har gått i Mälaren sista 13 åren och det sitter en AD41B i den. Tror att det varit 3 ägare innan mig. Ska kolla med Calle i Långedrag. har bara mailat till Nimbus i Stockholm men de tre mail jag skickat har jag fått 0 svar på... Ska ev byta ut luftintagen oxå så vi får se om Calle kan lösa det.
  9. @Nim26 Nu har jag läst din tråd fram och tillbaka och i helgen slog jag till och köpte en Nimbus 29 C. Kommer göra mycket av det du beskrivit i tråden och hoppas det är OK med några frågor på dina äldre inlägg? Jag har bestämt mig för att byta tyget på sofforna i coupén och tänkte fråga vad du fick betala för omklädnad av soffan och dynorna? Fick pris på drygt 10 tkr för bara soffan och de två soffdynorna, plus tyg, men tycker det verkar sjukt dyrt, eller är det bara jag som är snål? En annan fråga är om det är någon som stripat om sin Nimbus 29:a? Nimbusshoppen verkar inte ha stripeset till denna modell och de som finns är ju svindyra! Vet att Systemtext har bra grejer men inget färdigt kit. Sen kommer det säkert fler frågor då denna tråd är som en levande instruktionsbok! 😁
×
×
  • Skapa nytt...