Gå till innehåll
fredag 18 april 2025

Nifenfejja

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    23
  • Gick med

  • Besökte senast

Allt postat av Nifenfejja

  1. Som med de mesta av annat så får man det man betalar för. Du har redan fått många och bra svar från tidigare inlägg. Jag vill bara späda på och förstärka. För räckvidd, så är valet självklart: Stationärt ! Både för sändning och mottagning. Handhållen har ingen vidare räckvidd, men är bra för kompisgänget som är nära. Antennen ska vara så högt belägen som den kan (masttopp) och ska inte placeras så den störs av andra detaljer i masttoppen (varning för andra vertikala spröt). God kvalitet på antenn, sladd och kontakter (snåla inte på dom). Nödantenn brukar rekommenderas (lös handhållen vid behov om huvudantennen skadats). Det som sparas in på hos VHFer är ofta mottagarkvalitet. Det dyra är att göra en bra mottagare. För övrigt är det lull-lull funktioner, som kan kosta. Visst är det bra med GPS koppling och nödsändning, det underlättar betydligt vid nödfall ! Selektivanrop används dock sällan för de flesta. ICOM har erkänt bra VHFer, och modellen 411 är av utmärkt kvalitet och prisvärt prissatt. Det finns en anledning att SSRS har dessa (förutom Sailor) i de flesta enheterna ! 411 kan installeras i öppna båtar och klarar väder (monofonen ska klara väder, men har blivit fuktförstörd 2ggr på våra öppna enheter på 5 år, placerar man den skyddad från direkt väta klarar den sig). Nu finns några varianter av billigare VHFer med inbyggd AIS mottagare, de är väldigt attraktivt prissatta, jag förstår om de kommer ta marknad. Garmin (100 och 200) kan kombineras med Garmins AIS 300, till ett bra pris (4000kr resp 500kr exkl. antenn och kablar). VHF är en god investering om man seglar utanför de yttersta skären, mobiltelefon funkar dåligt där. Dessutom har sjöräddningen och SSRS och all annan yrkessjöfart VHF, så de är lätta att få tag på i nöd. En tanke till i segelbåten. VHFen drar ström. Lite olika mycket beroende på apparat. I stand by från 250mA, när man sänder så drar den betydligt mer (kolla resp spec.). Ska du ha den och babbla i med kompisar, så får du tänka på förbrukningsbanken ! Och tänk ut var den ska placeras, nära till hands men inte i vägen; kan vara klurigt i bland...
  2. Wasa, du har en vansinnigt bra sida. Och tack för alla tipps från ditt ambitiösa projekt ! Vill gärna se bilder på Era smarta lösningar, och hur mycket bryr Ni Er om att skymma ? Vilka vinklar är ok att skymma på lanternorna ?
  3. Finns det några små, smidiga och snygga dosor, för att grena ut småförbrukare ?
  4. Har en Skavernmast med en helt ren topp (flat platta), nu ska jag fästa Nexus vindpropeller, Looplightlanterna och VHF antenn. Hur gör jag detta utan att störa och skymma ?Jag vill ju ha allt överst, men det går ju inte...... Det måste vara 100 tals som gjort detta tidigare, vilket är det smartaste och stiligaste sättet att göra detta ?
  5. Var på liknande jakt förra året och hade då några av de båttyperna som du listar, som främsta sökobjekt. Högst upp stod Nova och Omega 34. Vi hittade en Nova i toppskick som vi köpte på dagen, och vi har inte ångrat det en sekund. Novorna finns i lite olika generationer och är då byggda på lite olika varv (se Novaförbundet.se). Vår Nova ärfrån 1995, och i lite modernare snitt. Den har en dubbelspridarmast med backstag (lite snabbare), kraftiga röstjärn, blyköl. Om man läser seglarliteraturen så brukar Omegan och Novan vara i topp i betyg och tester, med lätt övervikt för Novan. Men det är hårfint och mera smaksak, säkert. Fördelen med dessa båtar är att 2a hands värdet bara tycks öka, till skilnad mot de somtillverkas i dag. Albin räknar med att startpriset för en nytillverkad Nova i dag skulle vara på 1,1milj; dvs betydligt dyrare än motsvarande för ex Bavaria etc. Men det brukar heta att man får det man betalar för, och så tycks det vara med båtar ochså. Ser man på skade regleringsstatesitk så hittar man ingen av de kraftigare byggerna som avskrivs efter lättare grundstötning; däremot ser man med förvåning vilka skador några av de nyare och billigare byggerna får, vid lättare trauman. Däremot får man mer rymd för pengarna med de lite nyare båtarna. Hörde att Albinhallen (Södertälje) skulle få in 2 Novor, om några veckor; kanske kan vara något ?
  6. Odelco har ökat på sitt sortiment och har nu både bra prissatta paneler och regulatorer, värt att kolla ! www.odelco.se
  7. Har klurat lite på LacyJacks till sommaren. Men hur fungerar det med min lösfotade stor, går det överhuvudtaget att ha LacyJacks med lösfotat? /Ingemar
  8. Snyggt jobbat, nu vet jag vad nästa vinterprojekt är !
  9. Vad tror Ni om alternativen (för NOA- ställning i aktern): * 60W BlackLine panel från solkraft.se eller * 57W Standardpanel från swexergon.se Och vad tror Ni om * MaxPower (mppt) från solkraft eller * phocus CML 10 regulator från swexergon.se ??? / Ingemar
  10. Hej alla och Flipperskeppare, vad ger du för betyg på dina AGM batterier (de varierar ju en del i kvalitet och uthållighet mellan märken vad jag kan förstå. Och priserna är absolut skiftande) ? Har du någon övervakning på batteribanken och vilken typ av laddare använder du?
  11. Klurar lite på CTEK 250s Dual som någon tipsade om (http://www.ctek.com/sv/dcdc/d250s-dual.aspx). * Den verkar inte kunna styra strömmen till mer än En bank, dvs inte till start & förbrukningsbatteri. Får jag välja vilken bank som ska laddas eller finns det något sätt för att ordna detta ? Jag antar att temp-sensorn endast kan känna En bank. * Behöver jag regulator till till panelen eller kopplar jag både panelen och generatorn direkt till CTEKen. * Om jag har en ex CTEK 200 eller 300 (till landströmmen), kan jag ha fördelar och kombinera den med dual laddaren?
  12. Pratade med klok person på Båtaccenten i Länna i dag. Han kom med det fantastiska rådet: Köp inte dyraste och bästa, tänk på att det är de som stjäls först; och stölderna ökar tydligen ! Det är framförallt de paneler som sitter på lös ställning (ex NOA) i aktern, och som lämnas kvar på båten i hemmahamnen som får fötter. Vet inte hur utbrett detta är, men det påverkar i alla fall mig när jag planerar inköp av panel.
  13. Hur vet man om AGM batteriet man köper är av bra kvalitet ? Priset skiljer avsevärt mellan märken och inköpsställen. Finns det några vettiga tester eller oberoende rekommendationer att tillgå; eller är det till att chansa och lita på handlaren ?
  14. Vissa paneler klarar skuggning bättre, de har en förbikopplare som kopplar bort skuggade celler. Annars ger panelen bara den spänning som den sämsta cellen producerar, dvs en skuggade = nästan noll. Skugga ger stor förlust generellt. I bland kan det vara bättre att sätta panelen, oskuggad lodrätt och då ochså få reflekterade strålar från vattenytan. Enl en test jag hittade häromdagen, hittar dock ej den länken nu.
  15. Tack för snabba svar. Biltema är ett alternativ, men jag tycker de är så vansinnigt tråkiga att se på. Ogillar framförallt de röda knapparna. Men jag tror säkert de är prisvärda, även om jag hört att de i längden kan fela mer än dyrare alternativ; vilket kan vara naturligt. Jag har ochså hört att 2poliga brytare är att föredraga, vet dock inte varför ? Men enklar rostfria brytare eller svarta (ev med lysdiod) är jag ute efter. Tyvärr funkade inte din länk till Elfa Christian. Tyska firman som du länkar till har jag varit inne på. De har bra Cad program att tanka ner, fungerade dock inte på min mac. Jag har ritat i Adobe illustrator, som ochså använder vectorgrafik, och jag tror de flesta firmor kan konvertera från det formatet. http://batteknik.se/2010/10133_nytt_elsystem.pdf är en länk jag har fått många bra tipps ifrån, kanske kan vara något för andra i samma sitts ? Jag skulle gärna se ditt schema eller ritning Christian, som förslag, om du vill dela med dig?
  16. Elfa och andra har massor av komponenter, inkl Brytare. För icke fin-el-proffs är detta en djungel. Hur vet jag vilka komponenter, ex brytare, automatsäkringar etc jag ska ha. Är det någon som gjort sin egen panel till segelbåten, eller har kunskap över och vill dela med sig med erfarenheter. Eller kanske din egen ritning, schema eller inköpslista; för mig och andra att modifiera till egen ? Panel: Det jag behöver är panel färdig eller ännu hellre egenritad (ev göra egen som i boken elsystem ombord Micke Westin eller Ström ombord Jon Winge). Har någon erfarenhet av firmor som tillverkar (trycker/skär) sådana. Brytare: Vad är fördelarna/nackdelarna med 1 eller 2 poliga brytare. Och vad är vanligast i vanlig (bra) segelbåtspanel ? Kan Ni rekommendera brytare lämpliga för en dylik panel, gärna med länk eller ID-nr. Om jag väljer automatsäkringspanel, kan ni rekomendera brytare/säkring. Vad ska jag tänka på ? Ska den utlösas termiskt, magnetiskt eller annan variant ? Om jag använder automatsäkringar av typen hussäkringar 230V som i elsystem ombord, vilken typ är att föredraga ? Snabba/tröga, fabrikat typ ? Hur har Ni satt er huvudbrytare, i elpanelen eller gömd vid batterierna ? Kanske en stor fråga (eller många frågor), jag hoppas ni har förståelse. Och Ni som redan gjort er nya panel och installation vet säkert, att hjälp på traven förhindrar många felköp och problem, särskilt med begränsad budget.
  17. Ja, jag har läst Praktiskt båtägande och deras tester. De ger en viss introduktion i ämnet, men jag kan inte tycka att deras tester på paneler är särskilt bra. De har få tillverkare. Få olika modeller (som inte alltid låter sig jämföras). Och testen är lite luddigt genomförda. Ofta är experter konsulterade (som på watski.se) och där lovordas naturligt vis ett fabrikat, eftersom den experten säljer en typ/fabrikat. Annars är watskisidan bra. Hur är det med reklamationer av solpaneler och regulatorer. Det känns tryggare att köpa av större, lokal firma av typen Båtaccenten, Benn's, Watsk; där borde det inte vara något problem, om något skulle vara trasigt ? 24volt verkar gedigna, men jag vet inte var de finns om jag behöver reklamera. Är det någon som har erfarenhet av deras service och ev reklamation ? Denna sida (http://batteknik.se/2010/10133_nytt_elsystem.pdf) ger massor av kloka förslag för andra intresserade. Tack för alla bra förslag och tipps ! ) Senast ändrad av Nifenfejja | 05 januari 2011 | 19:14
  18. Garmin som föregående rekommenderade håller jag med om är ett bra val. Enkla menyer, hög volym. Men om du vill komma undan lite billigare så skippar du de dyrare Vision korten, och kör standard.
  19. Tack för svaret Björn. Jag antog att det det skulle komma svar med en inledning som din. Och det stämmer, jag kan för lite om el. Men jag tror att det finns en hel del som kan lika lite som jag och försöker installera om elen utan att ta reda på hur man gör. Jag tänker ta reda på mer, och ta hjälp av mer kunniga när arbetet startar. Men det krävs lite planering och förstås se var budgeten leder. Det verkar vara två tydliga läger, men tanke på batterival. Antingen Biltemas silver, och byta oftare; eller dyrare AGM/Gel och klara sig lite längre. Och det kommer nog an på smak, eller ? Jag förvånas av att utbudet på bla solpanneler/regulatorer är så litet och så lite testat. Jag har inte läst någon test som är oberoende. Varför gör inte båttidningarna eller andra, tester av lite mer krävande slag ? Och vågar sig på att rekommendera bra val eller bäst i test? Det kan vel inte vara så enkelt att de är rädda för att mista annonsörer ? Och jag förvånas ochså att det inte finns kopplingssscheman för typ-båtar, att tillgå. Jag är övertygad om att fler än jag skulle lägga ner några kronor på en väl utformad och detaljerad ritning. Om det dessutom fans en lista på komponenter från större el-detaljist företag, för egenproduktion av ex el-tavla/pannel (likt till den i el-ombord); japp då är saken biff ! Tack igen för svaret !
  20. Tack så mycket ! Precis de kommentarer jag söker, jag var övertygad att det var en hel del här ute som kan El ! Följdfråga på det du skriver: * Du föredrar AGM i stället för GEL ? Vad jag har läst mig till så ska GEL vara mer lämpade som förbrukning, där inte hög effekt behövs; och att GEL ska hålla något längre. Stämmer det ? * Jag har en Pulstronic (Oklar ålder och modell) laddare i landströmen, lämpar den sig för laddning av AGM/GEL ? Eller laddar den vaniga batterier bättre ? * Batterier är en jungel och det finns få tester. Vilka är bäst och var köper man dem bäst ? * Likaså solpanneler. Saknar tester om fabrikat, tillverkare etc. Ska jag ha tunna, mono/bi ? Vilka klarar skuggningar bäst vilka har högst verkningsgrad? Var köpa ? * Vilka regulatorer/laddare har man och välja bland. Vilka är fördelarna/nackdelarna ? Har inte sett några tester, varför vågar inte båttidningarna eller andra testa och publicera resultaten ? Och till sist: Anledningen till motorrumsfläkten är för att vädra ur motorrummet och hålla tempen nere. Akter om kotorn är nämligen kylskåpertskompressor installerat. Att instalera om det tror jag är mer bök. Likaså har jag svårt att bygga in kompressorn med tillräcklig volym, så att bra luftflöde förbi denna ges. Min tanke är att skärma av utrymmet och ventilera.
  21. Lite förvånande, det verkar inte som om NC15 eller NC30 har MPPT laddning ? Med deras presentation och egenskaper i övrigt verkar de ideala. Finns det några andra regulatorer som har NC egenskaper med MPPT laddning ?
  22. Ärade båtkollegor och genier i stugorna. Tänker passa på (under våren) att justera en något föråldrad el i vår Albin Nova som inköptes sensommaren 2010. Jag kunde snart konstatera att batteribanken var slut, startbatteriet dåligt, och många kablar var för tunna, en del ärjade osv. Ni förstår säkert. Det jag nu ska ge mig in på är att byta ut en del av elen (mycket ser bra ut, från 1995). Efter att ha införskaffat bla El ombord och lite annan litteratur, så inser jag att jag hjälpligt kan få ihop det, men undrar förstås om det är någon mer kunnig som kan hjälpa mig med ett kopplingsschema och några andra smarta förslag för att få det stiligt och nästan perfekt ? Det jag söker är någon/några kloka förslag för dummies, där ni ger mig ett förslag på koppligschema och anvisningar som inte går att misstolka. Jag vet att många säkert kommer rekommendera att ringa en elektriker, men jag vet ochså att många av Er sitter inne med massor av kunskap och förmåga, som ni gärna delar med er. Och jag ska dela tillbaka när jag kan bidraga. Tanken är som följer: Produktion el: Landström finns med uttag och laddare (Pulstronic). Dieselmotor, med generator finns. Kablar något klena och en del ärjade. Solpannel (er), regulator, kablage saknas, kommer införskaffas. Oklart modell (er). Elbank: Start (kommer troligtvis skaffa vanligt fritidsbatteri, eller lite piffigare tätt) Förbrukare: behöver 200-250Ah, oklart vilken modell/typ än. Väljare finns för att styra el från bank 1, 2 eller båda och inga). Batteribankmätare: kommer införskaffa ex batmeter3 eller likande (oldeco). Förbrukare: Kylskåp (isotherm med kompressor) finns. Fläkt för att öka lufttning av kompressor. Ska inhandlas, oklart modell (tyst, snål, tillräcklig) Motorrumsfläkt, behöver införskaffas och installeras (för att gå när motorn är igång) (in/ut-luft?) Belysning inne (bytes ut till LED). Kablar dragna och är ok. Nav instrument: Plotter (Garmin 521s)). Vindinstrument (Nexus). Instalation behöver göras om. VHF (Icom 411 med antenkit), kommer, vill förbereda. AIS (kommer om något år, vill förbereda) Lanternor (Nya Looplight, motor och segel ankar), finns, ej dragna. Värmare (Wabeco dieselvärmare) finns, kablar dragna ok. Rundradio. Behöver installeras om inkl högtalare. Det var i stort sätt det. Men... Efter att ha läst diverse böcker i ämnet och följt kloka inlägg på forum, så vet jag inte vilket som är bäst ? * Vilka batterier ska jag välja och var köper jag dessa (nära Stockholm), för/nackdelar ? * Behöver jag säkringar nära batterierna ? * Ska jag koppla batterierna (förbukarbank) mot en skena, för att sedan förse förbrukare. * Behövs huvudströms brytare nära batterierna ? *Min pannel med säkringar är full och oorganiserad, hur löser jag detta och var köper jag ny? Såg ett strålande förslag i boken el ombord men därifrån kan man inte utläsa vilka komponenter som behövs, schema, var de ska köpas, vem som kan göra pannelen (laserritad). Men resultatet där var strålande vackert och funktionellt. * Vilken typ av solpannel ska man välja och varför (tänker ha den i NOA ställning om aktern), och vilken regulator ska jag ha ? Kan motorns generatorn kopplas via denna regulator/laddare ? Kan denna regulator ersätta/kombineras med batteritankmätare ? Var köper man bäst ? Har någon tid, lust och kunskap att komma med några förslag mottages det gärna ! God fortsättning // Ingemar nynasfoto@hotmail.com
×
×
  • Skapa nytt...