Gå till innehåll
söndag 14 december 2025

joppan

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    21
  • Gick med

  • Besökte senast

Allt postat av joppan

  1. Med andra ord: Att plugga igen dessa två hålen är allt som behövs för konverteringen av topplocket? Tackar! Jag ska postar upp bilder till helgen. Intressant är också oljekylaten på Tg11 skiljer sig från den marina. Den marina använder ju sjövatten men kanske skulle man kunna använda använda oljekylaren från Tg11 motoron och koppla in den på samma sätt som i bilvarianten, d.v.s inkludera oljekylaren i det färskvattensystemet på båtmotorn. Någon som har erfarenhet av det? Ny tråd?
  2. Hej, Jag behöver hjälp med att konvertera ett topplock från en B30 bilmotor till en marin variant . Motorn har suttit i en av försvarets Terrängbil 11. Synbara skillnader är ett uttag i framändan, på insugsidan, som på den marina versionen är pluggad med en liten täckplåt fastsatt med två skruvar. Den andra skillnaden är att i bakkanten på B30 locket finns en utgång med gängad anslutning. Jag har två marina topplock och på det ena finns inte detta bakre uttag överhuvudtaget medans det andra har en fyrkantsplugg i skruvad. Så frågan är räcker det med att plugga dessa två utgångar eller är det fler modifieringar som skall göras? Jag kör slutet kylsystem (värmeväxlare etc) om det har någon betydelse för konverteringen. Om jag får reda på hur jag ska göra så följer jag upp med bilder på konverteringen. Faktum är att hela motorn skall konveteras, inte bara toppen, men jag hyffsad koll på de andra konverteringsmomenten.
  3. Tackar! Kul att kunna inspirera andra. Du är välkommen hem till mig
  4. Kära vänner, Topplocket och den renoverade sjövattenpump är nu monterad. Kylkanalerna är rensade. Ventilerna justerade, ny olja och filter är fixat. När jag startade motorn spann hon som en katt! Härligt. Dock fortfarande lite vatten kvar i oljan sen den brända packningen. Nu kördes hon varm några gånger (sammanlagt en halvtimme). Varpå jag efterdrog toppen, justerade vintilerna, bytte olja och tömde oljefiltret och fyllde på ny olja. Nu är vattnet borta. Dock knackade ett par ventiler så det var bara att riva av kåpan och tighta till dem (de låg på 55, jämfört mot specade 50, verka som om spelet kan ändra sig lite när man kör motorn och kamaxlen kanske inte är helt jämn). Nu går hon som en klocka igen. Hoppas att det håller längre nu. Tyvärr skramlar min cirkulationspump lite väl mycket men det får bli en annan tråd när jag bestämt mig för om jag ska renovera eller sätta dit färskvattenkylning. Förhoppningsvis håller den säsongen ut (det är ju inte så många timmar kvar). Den här tråden kan betraktas som lös nu.
  5. Här är motsvarande bild som ovan fast efter planing (toppen är högerställd). Betydligt bättre! Ventilerna är vacumtestade och tätade efter behov. Enligt killen som fixade toppen skall bultarnas anläggningsyta mot toppen oljas också innan man dra dem. Nästa steg: rensa knalerna i blocket och sätta dit toppen.
  6. Det var som...den hade besparat mig massor av tid :-) Hoppas någon annan på forumet får nytta av det tricket! Nästan så att jag vill gå ut i garaget och prova.
  7. Förstärkningsringen verka vara av lättmetall och har inte rostat. Kan notera att den nya packningen jag köpte av Crom ser misstänkt likt ut den föra som köptes på Drevia skillnaden är nog mest priset. Kopparlagret i pumphuset är bara att knacka ut med lämpligt dorn. Jag rekomendera att använda den gammla lagret, eller något annat som är mjukare än koppar, när man ska driva i den nya. Jag drev den med ett dorn gjort i stål och fick en liten kant på det nya som gjorde att axlen inte gick i. Jag fick fila lite på kanten för att det skulle gå igen. Lagret i locket är bäst att ta med en gängtapp. Tyvärr hade jag ingen tillrcäkligt stor. Min metod: Jag slipade ned lagret en bit in i locket med en roterande stenfil. Därefter knackade jag in kanterna på lagret och nu kunde jag klämma in en skruv jag hittade så att den gängade ner mot botten på locket för att sen tvinga ut lagret. Ungefär så gick det till. Med lagret borta upptäckte jag att den som renoverade den föra gången, har helt sonika har slagit en mejsel mellan väg och lager för att spräcka det. Resultatet är ett långt spår i locket som går ända ned till botten. Fult.
  8. Anledningen är att det finns flagor i sörjan som inte går ut genom avtappningen, ens om jag skruvar bort den så hålet blir större, men merparten är 'gegga' så kylarrens är en bra början. Det andra problemet är att jag inte har tillgång till vatten med högt tryck (båten står vid bryggan, där finns ingen el). Får jag ut geggan med kylarrens så kan jag vänta med flagorna tills jag har lite bättre möjligheter. Tack för supporten!
  9. Toppen är planad nu (0,2mm). Killen som planade sa att 3-4 mm på B20/B30 topp är inte några problem, det finns gott om utrymme kvar för ventilerna. Det är mycket värre på nyare motorer. Bad hanom titta på ventilerna också, när toppen ändå är på plats hos verkstaden, så montering få blir nästa helg. Återkommer med bild på friskt topplocksplan så kan man jämföra med bilderna ovan. Jag har (egenhändigt) även renoverat vattenpumpen också men nya glidlager och ny axel. Betydligt mindre glapp nu (knappt märkbart). Käns skönt att veta att den är i bra skick även om den inte läckte tidigare. Grävde lite med mejsel i blockets vattenkanaler och upptäckte att det ligger mängder av kladd och smulor vid ettans cylinder (kanske 1-2 cm). Det kan ju har bidragit till försämrad kylning (som ju inte märks på mätaren) och ökad påfrestning på packning. Hur får man ut detta kladdet? Tänkte göra det genom frostpluggen, hur byter man den? Senast ändrad av joppan | 07 augusti 2010 | 22:42
  10. Den har jag spanat in :-) verka väldigt prisvärd. Ska kolla upp den.
  11. När jag köpte packningen så fanns det två varaianter beroende på om man har en AQ 170a, b eller c. C är den senare varianten och jag utgick från att det är en sådan jag har och köpte packningsats efter det och då var det en tjockare variant. Han som färste toppen tyckte att toppen var i princip redan plan och fin och fräste inte speciellt mycket. Köper man på Crom så är alla packningar samma (0,8) oavsett variant av motor. Vet du, eller var man kan får reda på, hur mycket man kan fräsa. I princip kan man ju fräsa tills kolven knappt slår i avgasventilen men det känns inte bra att fräsa och sen testa om det funkar.
  12. Tackar ödmjukast för dessa tipps angående dragning och momentnyckel, mycket värdefulla! Momentnycklen är spillrans ny och jag ska komma ihåg att släppa momentet. Prylarna, ink packing, jag beställde kom idag. Det var snabbt marscherat tycker jag. Nu hinner jag kanse testa den redan i helgen och denna gången efterdra ordentligt. Vad tror du om lite packningspasta i rostkratrarna? Förutom kratrarna på bilden är toppen fin. Ventilerna ser lite skamfilade ut men killen som gick igenom toppen sa att det var inga problem. Det viktigaste är att ventileran är täta mot toppen, inte har sprickor i tallriken eller för mycket rost på skaftet. Eventuellt avaktar jag med renovering av sjövattenpumpen för att se om den läcker in (d.v.s nogran koll av skvallerhål och olja). Det verka inte helt lät att få ut kopparbussningarna som sitter i pumpen och locket. Nångon som provat? Cirkulationspumpen tar jag tag efter säsongen om tempen håller sig normal vi provkörning. Här finns ju flera alternativt: Utbytes, köpa delar och renovera eller ett Martec-system (om man ändå river motorn och gör den ren och fin). Återkommer med rapport om hur det går efter testning med ny packning.
  13. Jag håller med om att det är den rimligaste förklaringen. Tackar för inlägget. Nu återstår det att bestämma åtgärd (kort och lång sikt).
  14. Här bilder på kratrarna mellan cylinder och vattenkanal. Vad tror ni, 1)lite packningspasta 2)Ignorera för tillfället och fixa under vintern eller 3)Plana toppen
  15. Tittade närmre på toppen i dag och upptäckte små, kan mätas i någon tiondel, rostkratrar hela vägen mellan vattenkanalen och 1:ans cylindern. Jag lägger upp bild senare. Detta, kanske i kombination med utebliven efterdragning, kan väl förklara varför packningen blåste. Jag tänkte inte på detta först eftersom lag lät planfrästa toppen inför förra säsongen. Antingen har de tillkommit i efterhand eller var de inte tillräckligt många/stora för att jag skulle reagera. Fukt kan ju ha trängt in under året som gått och gjort dem större. Förslag på åtgärder? 1)Planfärsa toppen igen. Hur mycket kan man plana en B30-topp? Finns dett något 'botten'-märke? 2) Fylla kratrarna med packningspasta, ny packning och efterdra 3) Ny packning efterdra. Kan tillägga att jag fundera på en större renovering av motorn kommande vinter. Ska först ränka på om det är lönt (vilket det ofta är). Senast ändrad av joppan | 05 augusti 2010 | 11:18
  16. Jag håller med. Var lite tveksam eftersom jag körde hela förra säsongen utan problem men det säger ingeting mer än att det kanse tog den tiden för att packning att 'tryckas' ihop till ett kritiskt läge. Min teorie var att vattnet trängt upp mellan kolv och cylinder, pga högt tryck i vevhuste men vid närmre eftertanke borde det snarare har pyst upp vatten/olja vid oljestickan i så fall. Senast ändrad av joppan | 05 augusti 2010 | 11:17
  17. Precis, det är därför jag är osäker på orsaken. Temperaturen hade jag bara problem precis vid haveriet men inte tidigare. Om vi utgår från det resonemanget så gick packningen för att trycket var för högt? Detta kan då har orsakats av 1) vatten i vevhustet som trängt upp i cylindern 2) felaktig montering 3)kass packning (mer osannolikt). Eller kombination av 1 och 2. Toppen monterades efter alla de principer du räknade upp utom på två punkter. Jag använde inte nya bultar och jag efterdrog aldrig toppen. Jag provade att dra bultarna efter haveriet och de rörde knappt sig, knäppte till och så var specat moment uppnåt igen. Kan denna lilla åtdragning varit det som skulle förhindrat haveriet? Kompressionen innan haveri var godkänd (om män något lägre på ettan, 156 psi, än de övriga (165-174) vilket kanske förklar varför vattnet hamnade just där (sliten cylinder/kolvringar). Packningen var den tjocka varianten 1,2 mm och jag ser nu att de säljer bara 0,8 på de flesta ställen. Tack för tippset. Jag kollar drev.se (VP säljer axel lager och tätring för 1400 sek, biligare än en ny pump. Det äller att hitta någon som kan sätta dit dem. Delar till sjövattenpump är beställda på Crom.
  18. Fortsätter min monolog: Har beställt ny packning och rep.sats sjövattenpump. Funderar på hur jag ska göra med cirkulationspumpen. Den är väldigt dyr (5000 Sek) för en utbytespump och att köpa bättre begagnad känns inte som ett alternativ. Jag har sett någon som föreslog att köpa bilvarianten av cirkulationspumpen (ca 600 kr) och plocka ut lager, axel och bussning från den och flytta över på den gammla. Någon som har erfarenhet av detta eller något annat tipps? Borde man inte kunna köpa lösa lager och bussning på annat håll?
  19. Jag körde ut sväng i härom dagen, lugn takt (2500 varv) c 30 min. När jag jag vände hemmåt drog jag på lite (3500 varv) och upptäckte att motortempen ganska snabbt gick upp i det röda. Jag slog genast av på gasen och tempen minskade något. Jag varvade motorn utan växel i och då gick tempen ned till någerlunda normal (65 grader, sjövattenkyld). Värmen hölls sig där men så fort jag lade i växeln gick tempen upp mot det röda. Proceduren upprepades 5-7 ggr tills att jag var hemma vid bryggan igen. Under färden märkte jag att motorn inte gick helt rent och att jag saknade kraft, dock kunde jag varva motorn utan problem med växeln i neutralt läge. Hemma kunde jag konstatera nästan noll i komp på ettans cylinder. Vatten i oljan (majonäsliknande sörja). Jag har rivit av toppen och konstaterat att packningen har blåst mellan 1:ans cylinder och yttre vattenkanalen. 1:ans cylinder var full med vatten, det fanns även lite vatten i 2:ans. Jag är osäker på vad som orsakat den blåsta packningen men misstänker följande: 1) Dålig cirkulationspum (den glappar lite sidled, och har blivit mera med tiden). Detta har i sin tur orsakat hög värme med blåst packning som följd. 2) Dålig sjövattenpump (axlen glappar något om man inte har impellern på plats), dvs den började läcka in vatten i vevhuset som i sin tur orsakde hög värme tryck i motorn och som sin tur blåste packningen. 3) Kass kvalitet på packningen (inge orginal del, utan köpt hos större nätbutik för alternativa delar). Toppen renoverades inför förra säsongen (ventiler tätades, planing, samt ny packning, den tjockare varianten). Limpan byttes till en ny. Gummibussningar byttes i sjövattenpumpen. Den gick klockrent hela säsongen. Under denna säsongen har jag märkt en liten förbrukning av olja. Kan det vara tecken på en dålig vattenpump eller är dålig toppackning mer troligt? Block och topp är i bra kondition (så långt ögat kan se). Jag inte haft problem med värmen innan ovan inträffade. Vad tror ni? Tacksam för era erfarenheter och jag följer upp med rapport.
×
×
  • Skapa nytt...