Gå till innehåll
onsdag 12 februari 2025

markus97

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    3
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om markus97

  • Placering
    Landkrabba
  1. Idag testade jag att sätta en person i fören för att se om de blev nån skillnad. Om det är motorn som är för tung så borde detta kunna kompenseras med 70kg i fören, men det blev ingen skillnad. Kan jag avfärda motorvikten som en orsak till de upplevda problemen? Andra teorier tas tacksamt emot.
  2. Får åka ut när vädret tillåter och kolla om den sätter sig när man lägger i växeln. Tror inte det är nåt extremt då jag aldrig reagerat på det. Har aldrig kollat exakt hastighet när den börjar gräva men bedömer det som 2-3 knop. Min förhoppning var att någon skulle vara helt säker på att ny propeller skulle hjälpa. Kan jag helt avfärda det tror ni?
  3. Jag är ny i både båtbranschen och här på forumet, därav en eventuell dum fråga: Jag har en Four Winns Freedom 160 med en 140hk Johnson. Ett störande moment är vid tex 5knops gräns så klarar jag inte hålla denna hastighet utan aktern bara gräver ned sig. Det blir att åka på tomgång eller lite däröver men ökar man mer går den ner. Detta ger att jag kan bara åka med någon knops hastighet om jag inte tar upp den i plan. Det är en lite för stor motor till båten, kan detta verka till mitt problem? Skrovets form och längd? Propellern är lite sargad kan det va orsaken? Om dessa båtar är gjorda för att vara så här så får jag naturligtvis gilla läget men jag är intresserad av att veta om man kan göra något? Tacksam för tips.
×
×
  • Skapa nytt...