Gå till innehåll
lördag 22 februari 2025

patrikjoh

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    5
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om patrikjoh

  • Placering
    Kadett
  1. Jag blir inte riktigt klok på sprängskissen. Jag kan rotera propelleraxlarna oberoende av varandra, detta borde väl inte gå om de är ihopkopplade via samma växel? Borde inte axlarna vara låsta i varandra via växeln, även om sprint 12 är av.
  2. Hej, Ursäkta att det har dröjt lite. Båtfirman hade liksom semesterstängt... Jag har nu fått tag på två nya brytpinnar till respektive propelleraxel. Men bytet är inte gjort än. Båten måste som sagt lyftas upp och jag har i den senaste tidens värme inte riktigt tagit mig lusten att göra det... Kanske blir nån gång under närmaste veckan... Hej Hur gick det med bytet? Var det "bara" pinnarna... Jag har fortfarande inte lagat min, men är på gång då båten nu är lyft för vintern. Med vänlig hälsning Patrik
  3. Fel av mig, jag har lossat motorn, inte växelhuset. Jag har samma bogpropeller BP450.
  4. Hej Har samma problem som beskrivs ovan. Jag kan rotera varje axel (som propellern ska sitta på) oberoende av varandra. Motorn driver utan problem. När jag roterar axeln ovan växelhuset (efter lossat växelhuset) roterar inte någon propeller. Har du funnit någon lösning/orsak?
×
×
  • Skapa nytt...