Gå till innehåll
onsdag 12 mars 2025

RasmusC

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    10
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om RasmusC

  • Placering
    Kadett
  1. jag lovar att jag ska gå till en handlare men, kan någon kanske kan ge tips på åt vilket håll jag ska ändra dimensionern på proppen? har sett att det inte går att sätta i propp med större diameter, är det isåfall stigningen som ska ökas lite (vill ha mer toppfart)? förutsatt att den varvar ut. kanske även minska diametern lite för mindre motstånd? tar gärna emot tips så att man har lite att fundera på... finns ju alltid ebay om jag lyckas prova ut en bra propp
  2. Har plockat loss slangen och munstycket och gjort rent. Där satt inget... jag inbillar mig nog bara, det kommer ju trots allt ganska mycket kylvatten och även om skvallerstrålen inte är spikrak så sjkuter den på en del ändå Nu är det bytt iaf! och jag sparade 1500 spänn på kuppen, blir ju några extra bärs/soppa till midsommar!
  3. hallå! det hade nog funkat med skruvmejseln men jag tröttnade och slipade bort impellern. nu är motorn ihopsatt igen och kylvatten kommer MEN jag tycker fortfarande att det kommer lite dåligt. Förra året har jag för mig att det kom en stark stråle från skvallerhålet men nu är den lite mindre stark. Kanske bara inbillar mig det går ju nu iaf. Tack för tipsen!
  4. tack för svaren! har nu fått loss växelhuset och står och försöker knacka/dra av den gamla impellern (som för övrigt ser fin ut??) kan tillägga att jag också fick ta av luftburken, lossa bensinpumpen (tror jag att det var iaf haha) sen fick jag lägga i backen för att komma åt växelförarens infästning och där lossa en bult. några tips på hur man får av impellern utan att ha sönder något? är inget proffs direkt
  5. lyfter tråden... någon som kan säga om jag måste lossa uppe vid växelföraren? växelhuset är nu loss och går att dra ner 1 cm men det känns som växelpinnen som går ner till växelhuset måste lossas, frågan är bara var? det är väldigt trångt under förgasarna
  6. aha, så styfenan ska också bort... men powerhead vad är det? antar att jag måste lossa infästningen till växelpinnen som går från växelhuset till växelföraren? syns knappt alls på bilden men jag kommer åt den från andra sidan om jag lossar på bensinpumpen (tror jag det är hehe)
  7. Hej! Då motorn sprutar dåligt med kylvatten så tänkte jag nu byta impeller. Verstäderna hade inte tid innan midsommar så det är lite kris Jag är osäker på hur jag får loss växelhuset... har lossat de 5 bultarna ner till men hur gör jag vid växelföraren? Har sökt i ämnet och hittat massor men inget exakt om min motor motorn är en Johnson 60hk från 90. bifogar bilder
  8. Hallå! Tänkte lyfta tråden lite Har varit och kollat att jag har en 13.25x17 alu propeller på min lilla båt! Har också förstått att det kan vara svårt att säga något om ny storlek på propp utan att veta vilket maxvarv jag har nu med denna. Men tar gärna emot förslag på annan storlek för att båten ska gå lite snabbare... Kan det vara rimligt att prova 13x18, alltså lite mindre diameter och större stigning?
  9. Tanken var att se om det går att få båten att bli snabbare om jag ändå ska byta... Den är inte särskilt skadad bara naggad i kanterna. Antar att jag får skaffa varvräknare och ta reda på vad för prop jag har nu. Efter att jag läst en del här så verkar propulse mycket omdiskuterad... Blir inte säskilt sugen efter alla negativa erfarenheter. Får ta mig till en båtfirma så man kanske kan testa några olika. En rostfri verkar väl dyrt för den gamla motorn. Räknar med att få lägga ut ca 2papp är det rimligt?
  10. Hej! Är ny här, verkar var ett bra forum. Jag har en Fletcher 15 med en Johnson 60hk på, båt och motor från -91 eller -90. Nu behöver jag byta propeller eftersom orginalproppen är skadad. Undrar om någon vet vilken dimension som kan passa? Gör nu 35knop exakt (mätt med gps) vilket jag tycker är lite med tanke på att båten är väldigt liten och lätt. Tycker också att den varvar väl mycket men jag har tyvärr ingen varvräknare så jag ser. Vet inte heller vilken dimension det är på propellern som sitter på men det ser ut som orginal. Tacksam för svar! (har sökt men inte hittat något)
×
×
  • Skapa nytt...