Gå till innehåll
fredag 21 februari 2025

Rabies

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    5
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om Rabies

  • Placering
    Kadett
  1. Nej det är inte särskilt svårt att göra med båten i sjön. Är bra att byta alla slangar som har med pumpen att göra samtidigt.
  2. Du hittar kompmätare på biltema med som är fullt dugliga till en billig slant.
  3. Prova att pumpa på blåsan när motorn är igång. Går den då så är det troligen bensinpumpen som krånglar.
  4. Min nuvarande motor en 90hästars tvåtaktare har gett upp på en cylinder och jag har inte ork/lust att börja riva i den nu,så jag har börjat titta på något nytt att hänga på akterspegeln. Då prisbilden på en ny fyrtaktare i 90hk storlek är i grövsta laget (troligen vikten på motorn med) så hade jag tänkt mig något i 50hk storlek. Men är dock lite osäker på om det kanske blir lite väl lite på båten.
  5. Rabies

    Ockelbo B16

    Är lite nyfiken på en B16 och undrar således om någon ägare eller tidigare ägare har lite info att dela med sig om båten? Lämplig motorstyrka, hur den går i lite sjö etc..
×
×
  • Skapa nytt...