Gå till innehåll
torsdag 06 mars 2025

Jaca02

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    3
  • Gick med

  • Besökte senast

Allt postat av Jaca02

  1. Avser att köpa en ny båt i 10-metersstorlek (i stället för sommarstuga). Vi vill normalt färdas i ca 12-15 knop. Vilket ska man då välja med tanke på bränsleförbrukningen, planande eller halvplanande? Någon kanske till och med har ett bra förslag på en ombonad bra båt i den storleksklassen, som är ekonomisk att äga (om det nu skulle finnas någon sådan).
  2. Jag planerar lägga ut ca 1,5 milj kr på en bekväm cabinbåt med minst 4 kojplater. Den ska vara halv- planande med rak axel och en marchfart på ca 15 knop. Jag vill inte ha någon flybridge men gärna stora luckor i kabintaket. Har någon ett bra tips på en sådan båt??
  3. Är det någon som sett något hjälpmedel för att göra driftskalkyler för olika båtmodeller? Ett litet PC-program eller dylikt?
×
×
  • Skapa nytt...