Tjenamors. Här kommer jag med lite funderingar.
Ful och ett oslät i skrovet skrovet.
Slipat bort gammal färg och sedan lite till för att få en slät och finare yta.
Kommer behöva plasta på en del på kölen då det är en ganska rejäl ojämnhet där, förmodligen gammal skada.
Mindre skavanker har jag även tänkt att spackla.. Plastspackel billigt och bra alternativ? Gelcoat spackel bättre? Vissa ställen är också vad jag tycker ganska exponerade alltså nedslitet till glasfibern, saknar ytskikt.
Inte mitt livs projekt men skulle vara roligt att få till en slät och fin yta. Har sedan tänkt att sprutlacka skrovet samt ovanför vattenlinjen för att få en attraktiv look helt enkelt.
Båten kommer alltid stå på trailer dvs bara dagsturer. Den ska ha varit tät innan och jag känner ingen som helst fukt på de mest ”exponerade” ytorna.
Frågan lyder. Behöver jag gå på med epoxy primer på hela båten? Eller kan jag där det är mest nedslitet, få det slätt, rent och fint för att sen gå på med grundfärg och färg?
Där jag vill plasta kölen. Glasfibermatta och polyester. Måste man vänta ”17 år” innan det brunnit ut helt innan man målar eller kan jag få börja måla i alla fall någon vecka efter?
Det är som sagt väldigt knöligt/buckligt just där blir det problematiskt att plasta på det då?
Efter nedslipningen blir det slätt och fint eller ska man spackla ytterligare på det? Hur blir det då med härdningen av polyestern?
Mycket frågetecken ment otroligt tacksam för svar.