

ViSa
Medlemmar-
Innehålls Antal
9 -
Gick med
-
Besökte senast
Anseende bland gemenskapen
0 NeutralOm ViSa
-
Placering
Kadett
Senaste Profilbesöken
Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra besökare.
-
Tack @Eld- och @guestsson ! Låter som enkla och bra saker att testa. Återkommer om nån eller några dagar med resultat 😊
-
Korrekt. Vad hade du börjat med att kolla? Och hur?
-
-
Hej alla kunniga, Båt: Bayliner 2155 Motor: OMC 3.0 (Modellnr 302AMRGDP) Förgasare: Rochester 2Jet Årsm: 1987 Jag har problem med min båt/motor och hoppas på er hjälp. Motorn startar och varvar fint i neutral, men när man lägger i växel och ska iväg så varvar motorn bara endast ca 2600-2800 rpm med en hastighet på några få knop. Utan växel i så varvar den lätt över dessa varvtal. Lite oklart om felet kommit tvärt eller smygandes. Det jag har gjort är följande: - Helt ny propeller + Nav - Tagit isär förgasaren och blåst rent med tryckluft + Förgasarrengöring - Kollat med startgas efter tjuvluft vid förgasaren - Kollat soppapump + Filter - Kopplat en externt tank istället för båtens original och fyllt på med ny soppa (Ja, luftskruven är helt öppen) - Letat efter ett omtalat spjäll i avgasröret utan att hitta det - Läst ut internet, frågat googeln och Youtube, samt bankat huvudet mot skrovet Någon som har en idé om vad man ska gå på härnäst? Kan något problem med tändstiften/tändningen ge dessa symptom? Hade det varit så att båten gick långsamt, men varvtalet stiger så hade jag gissat på att något lager eller liknande slirar. Men i och med att även varvtalet begränsas vid belastning så bör det väl vara antingen något med soppa/luftblandning eller tändning? Väldigt tacksam för hjälp! Mvh
-
Ja, det verkar vara så för vissa. Har haft kontakt med propellerservice.nu som säger att denna propeller har ett fast nav utan tryckbricka och om man beställer en ny sån så får man endast propeller med inbyggt nav precis som den ser ut på bilden. Deras teori är att navet gått sönder.
-
Ja, jag anar något åt det hållet tyvärr. Tror dock att axeln är hel. Jag tror att det är en ny propeller som är felaktigt monterad/monterad utan någon viktig del. Ny propeller beställs, men frågan är om jag måste komplettera med tryckbricka eller något annat.
-
Ja, du menar så. Det har du rätt i. Jag får försöka åtgärda det med någon form av behandling/färg för att skydda det.
-
Ja, det blir så. Frågan är om jag då ska ha en inre tryckbricka? Det verkar som att flera som säljer propellrar hävdar att den inre tryckbrickan är en del av drevet och inte propeller + nav.
-
Båten är köpt privat. Hade endast möjlighet till en minimal provkörning tyvärr, men märkte inget då. På vilket sätt skulle drevet vara skadat? Vad jag kan se så ser drevet helt ut, förutom lite förslitning invändigt runtom? Centralt runt axeln verkar inget ha tagit skada. Propeller förstår jag är kass, så det blir en ny. Ja, brickan bakom muttern har jag också funderat kring. Måste dubbelkolla när jag kommer hem om den trycker mot propellern, men min minnesbild är att propeller snurrade fritt med brickan. Och när jag tog loss hela paketet så var ju muttern åtdragen, inte jättehårt, men den satt. Rimligtvis tycker jag att den borde varit lite lös om det är så att propellern ätit sig inåt. Alternativt så har säljaren dragit åt den innan försäljning. Man kan även se små tandavtryck längst in mot centreringen på brickan. Tack för hjälpen!
-
Hej, Jag behöver hjälp av er expertis. Har nyligen köpt en båt som jag fått problem med. Motorn varvar som den ska, men båten går knappt framåt. Bara några få knop. Har läst mig till att det troligtvis beror på trasigt propellernav. Tog upp båten och tog loss propellern, men jag tycker det ser ut som att det saknas bl.a. distans-/tryckbricka mellan drevet och propellern? Det var en mutter med låspinne, en platt bricka och sedan propellern med nav. Ser ingen direkt skada på navet, men propellern verkar ha "borrat" in sig mot drevet. Bifogar några bilder. Jag mailade ut info till lite olika företag som sysslar med båtreservdelar och jag fick svar från 3 st. 2 utav dem säger att den inre tryckbrickan saknas och en har svarat att den där fastnavspropellern inte ska ha någon tryckbricka, utan att det måste vara propellernavet som är uselt. Har ni några tips? Ser ni om nåt saknas? Eller är det bara att satsa på nått propellernav eller ny propeller? Lite konfunderad då jag fått olika besked ang. tryckbrickan. Båt: Bayliner 2155 -87 Motor: Volvo Penta 130 hk Drev: OMC (modell 400?) med Polarstorm 13x19 propeller Oerhört tacksam för hjälp! Med vänlig hälsning ViSa