Gå till innehåll
söndag 23 februari 2025

Felixs

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    6
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om Felixs

  • Placering
    Kadett
  1. Det va inge vatten i tanken, Det ska ja kolla när ja kommer hem från jobbet, bytte ett bränslefilter igår iallafall och såg inget mer filter då, brukar det sitta någon annanstans isåfall?
  2. Kan man kolla det på något sätt eller hur gör man för att åtgärda det? Tog precis ut den från vinterförvaring och innan ja stoppa in den där tankade jag den full och hade i t-sprit i tanken, men de kanske lan bli vatten där ändå?
  3. Hej, jag har en mericruiser 3.0 från 2004 som inte startar, startmotorn går runt men den hoppar inte igång, har fräscha batterier i och solenoiden är ny. bytte bränslefilter nyligen den hoppade igång och gick dåligt i ca 2-3 minuter innan den dog igen för att sedan inte starta. Någon som har en aning om vad det kan va?
  4. Idag när ja åkte till båten så startade den direkt, vad kan det bero på? Känns sådär att åka ut till nån ö ifall den inte startar när man ska hem.
  5. Nej jag rörde inte gashandtaget när jag starta ja vred bara nyckeln. Jag ska åka till båten imorgon igen o prova ifall den hopppar igång nu när den har fått stå en liten stund ifall det va så att den blev sur.
  6. Hej, jag har en mericruiser 3.0 från 04 igår när vi va ute med båten så gick den först hur bra som helst och startade lätt. men när vi skulle åka hemåt så starta inte båten, den går runt på startmotorn o de låter som att den nästan ska gå igång. Vad kan det vara för fel? Det luktar lite bensin när ja håller på o nöter med tändningen. Kan den ha blivit sur? det är min första båt o ja kan inte så mycket om motorer.
×
×
  • Skapa nytt...