Gå till innehåll
tisdag 04 februari 2025

Mitchen72

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    8
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om Mitchen72

  • Placering
    Kadett
  1. Jag har mätt upp dem och ligger på 12.7 som du säger. Men det sjunker till 12,4 till 12,5 efter en dag med ute och då är bara kylskåp och typ ankare ute, jag har ändå 5 batterier totalt. Då är nästa fråga om jag skall ha både linje 1 och 2 på, eller spelar det ingen roll om jag inte kopplar in elen, dom knapparna kanske inte alls har med mitt problem att göra. Kanske att mätaren bara mäter förbrukningsbatterierna och start är dåliga. Tackar för svaret.
  2. Jag har en Sea Ray 340. Den suger ut batterierna lite väl fort. Batterierna är ändå i hyfsat skick och borde hålla längre om man ligger utan el. Har lite tankar på om vad line 1 och line 2 knapparna på 120 volts panelen skall stå. Skall båda vara på eller av eller bara line 1. Nu är det inte när elverket är igång. Eller har dom inte alls med laddningen att göra? Jag är lite grön när det gäller elen på båtar
  3. Tackar för tipsen. Alltid bra med tips på duktigt folk.
  4. Hallå! Jag undrar om någon har tips på en duktig båtmekaniker för Mercruiser och drev servicar/ reperationer inom göteborgsområdet. Verkar inte vara så gott om såna som jobbar med bensinmotorer. MvH Micke
  5. Problemet är löst! Det var 2 fel på detta. Nu sitter det ett nytt drev på för det gamla tog in vatten, så det blev en fin summa:( Men fick ändå graderat upp det till ett Bravo 3x modell. Och andra felet var i locket där den röda packningen saknades. Så nu går allt perfekt. Tackar för tipsen.
  6. Behållaren var halv och efter ett par timmars körning så har det tryckt ut i locket så jag fick fylla på den. Så om systemet var överfyllt vet jag inte. Tror iof. att luftskruven är åtdragen, den kanske skall öppnas lite.
  7. Var jag otydlig. Det sitter ett påfyllningskärl i överkant på framsidan av motorn. Då jag kör så trycks det ut olja i locket. Det sitter en luftstskruv i locket med. Skall det vara tryck i behållaren?
  8. Har nyss köpt en sea ray med en mercruiser 5.7 1999. Den trycker ut olja under gång. Fråga 1. Kan det vara drevolja som finns i plastbehållaren. Fråga 2. Varför kommer det upp ur locket? Vad gör man för att åtgärda detta. Ny packning?
×
×
  • Skapa nytt...