Gå till innehåll
torsdag 20 februari 2025

Neo-Geo

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    4
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

1 Neutral

Om Neo-Geo

  • Placering
    Landkrabba
  1. Då kan man stämma t.ex. Buster för falsk marknadsföring. Tråden handlar om mina förfrågningar men har blivit en "du ska inte äga en båt med din attityd-tråd". Tråkigt då jag trodde att båtfolket var ett trevligt folk som hjälptes åt istället för att frysa ut en potentiell köpare. Finns kanske andra båtforum där man blir bättre bemött så detta är det sista jag skriver här.
  2. Trevlig attityd du har. Du får allt ta och läsa om vad jag skrev, skrev inte 50 liter eller mer som du anger utan upp till 50 kg. Och med tanke på at en 6-meters båt fortfarande är 6 meter även om den är 6,99 så är det jag skriver inte fel, speciellt om man utgår efter nedanstående. Citat av Jimmy Hallberg* (Hamnen.se): 30-fot är 9,14 meter och 31-fot är 9,44 meter så kan en 30-fotare väga ca 80 kg mer på hösten är det inte konstigt att en 6-metersbåt väger upp emot 50 kg mer på hösten.
  3. Tack för alla era svar. När jag läser mer om det så verkar aluminiumbåt mer min grej då det är mindre underhåll och att skrovet är rejält mycket stryktåligare. Håller trots det Ryds F528 WA som den snyggaste båten men båt köper man ju inte p.g.a. utseendet. Ni som veta mer än mig, vet ni vilka båttillverkare som kör med bra grejer i sina båtar, plast- eller aluminiumbåtstillverkare? Vad vet ni om Ryds F528 WA, Micore 570 CC Offshore (på gränsen till att vara för stor) och Silver Wolf 510 BR?
  4. Ursäkta mitt ordval i rubriken men är lite frustrerad. Går i båtköpartankar (Ryds F528 WA) och är helt ny på detta med båt och trodde att man bara köpte båten, var ute med den på sjön och sedan tog upp den och drog några varv med högtryckstvätten och något rengörningmedel undertill. Läser att man måste hålla på med en massa underhåll som gelcoat/epoxi/vaxa samt en massa giftfärg för att inte havstulpaner ska bosätta sig. Läser också att plastbåtar tar in vatten, att en 6-metersbåt kan väga upp emot 50 kg mer när man tar upp den då den suger åt sig vatten. Durk och annat kan också ruttna. Varför bygga något som ska husera på vattnet med material som drar åt sig vatten och som kan ruttna? Detta låter helt snurrigt i mina öron. Har suttit och läst runt om på diverse forum och det verkar vara aluminiumbåt som gäller om man vill minimera underhållet. Frågan är hur det blir med detta med vatten? Läser man på t.ex. Silver Boats hemsida står det: "I praktiken"? I mina öron låter det som att det gör det. Finns det ingen båt som fungerar som en båt bör fungera på vattnet, en båt som inte drar åt sig vatten eller som använder material som kan ruttna etc? Får nog tänka om när det gäller båtlivet om det ska vara så här.
×
×
  • Skapa nytt...