Gå till innehåll
söndag 09 februari 2025

solgen

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    12
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om solgen

  • Placering
    Kadett
  1. Jaså det är det snörena är till för. Jag har beställt lattor nu så de ska väl finnas hemma efter semestern. Jag har ytterligare fråga: En lokal person påstod att det kunde hjälpa att flytta mastfoten. Det är, tror jag, 5 hål att välja på. Masten sitter för närvarande i det tredje. Jag kan inte se hur det skulle kunna påverka hur seglet spänns att flytta mastfoten. Men hur påverkas båten att flytta mellan dessa hål? Valfriheten att välja något av dessa hål bör ju ha ett syfte på något vis. Tack för hjälpen ni som svarat.
  2. Nej, jag har inte lattor för de ingick inte med båten. Jag har gjort egna i form av gummilister som jag stoppat in kanalerna. De är helt klart för mjuka men man får ta vad man har att tillgå.
  3. Jag har en flipper scow i en insjö och är inte så insatt i segling. Jag var ute nu idag och jag har ett problem med storseglet: Övre halvan i bakkant fladdrar och blir aldrig uppspänt. Jag upplever att jag förlorar mycket fart och kraft pga detta. Jag har försökt spänna ner på alla sätt medan jag åker men det blir ingen skillnad. Kan det vara så att jag ska spänna masten mer framåt? Kan man spänna för hårt? Jag är lite rädd att göra något som tar sönder båten nämligen. Tacksam för hjälp. Per
  4. solgen

    Hur laga plats

    Hej jag behöver lite hjälp. Jag har en flipperjolle och nu har två skruvar släppt i hålet/plasten. Hur gör man då? Jag är lite osäker på ifall jag kan ta längre skruv. Kan jag laga med någon form av plast att hälla ner i hålet- borra upp nytt hål och skruva i skruvarna? Skruvarna är de som håller trästycket i centrum av båten. Centerbordet går genom detta trästycke.
  5. Alright! Nu har jag kört i lite skarpare vind. Hur kul som helst. Sjysst att hänga bakåt och trimma hårt så motsatta relingen slickar vattenbrynet. Ny fråga: Trots att jag hade bra vind så fick jag inte seglet att flyta i vinden utan det ville fladdra en del. Jag prövade att spänna på olika vis men det blev ingen skillnad. Jag gissar att seglet är uttöjt. Kan det bli så? Vad kostar nytt segel på ett ungefär? Per
  6. Nu har jag varit ute på sjön med båten. :) Jag har köpt nya rep och hade rätt kul när jag listade ut hur de skulle dras. Problemlösning är ju rätt kul. Bortsett från alltför svag vind så var det lättare än jag trodde att manövrera båten. Jag har dock en ny fråga: Måste man verkligen montera av seglet från masten varje gång man seglat färdigt? Det vore ju bra ifall man kunde vira den runt masten e.dyl. så är det inte så mycket mixter när man ska igång nästa tillfälle. Det är fickor i seglet där det ska sitta förstyvningslister av något slag. Dessa lister fanns inte så jag har gjort nya av glasfiberstavar. Dessa stavar gör ju att det inte går att vira seglet runt masten utan seglet måste halas rakt ner. Hur är det tänkt? Per
  7. Ja det vore kul att veta båtens värde. Det finns ingen båt på blocket i vart fall. Själv fick jag båten i en bytesaffär med svårdefinierbart värde. ( schaktade en väg åt tidigare ägaren )
  8. Ok! Så dessa gör jag bäst i att skruva loss och lägga på ett säkert ställe? Dumt att ha lösa vajrar hängande, det kan bara ställa till besvär. Per
  9. Jo, en direktfråga har jag: När jag reser masten så har jag ett vajerstag framåt och 2st åt sidorna. Var dessa ska sitta är klart, men sen har jag ytterligare 2st vajrar som är fästa i masttoppen och dessa förstår jag inte. De når inte ner till båten och det finns inga fler fästen som är gjorda för dragkraft uppåt. ?? Per
  10. Ja, tack för att ni försöker. Jag är rätt dålig på facktermer så jag förstår inte helt men jag ska söka på vad ni beskriver. Kanhända att jag lägger ut lite bilder med frågor men det blir lite senare.
  11. Mja, den tidigare ägaren är sjukpensionär och har svårt att röra sig så honom får jag näppeligen ut i en båt. Båten har legat på inomhus i 30 år så alla rep är borta eller sönder. Råttätet bl.a. Så nya rep behöver jag skaffa men jag vet ju inte hur långa repen ska vara på respektive plats samt var de ska sitta. Det kritiska är hur jag ska rigga båten på rätt sätt själva seglingen kan jag nog klura ut. Lite bilder på hur det ska se ut, gärna med förklaringar är vad jag behöver. Per
  12. Jag har på krokiga omvägar blivit ägare till en flipper scow. Där jag bor är inte något typiskt område för segling så de allmänna kunskaperna om segling är tämligen låga. Jag kan surfa hjälpligt så lite hum om hur vinden fungerar har jag . Men jag behöver hjälp att rigga båten. Jag har letat på nätet och hittar hyfsat med tips om laser men inte om flipper. Det är gott om vajrar, fästen och stag och en del listar jag ut men åtminstone hälften vet jag inte vad det är. Jag vill ju inte chansa och ta sönder båten. Det här med segling verkar kul så nu vill jag komma igång. Tacksam för tips och hjälp.
×
×
  • Skapa nytt...