Gå till innehåll
torsdag 13 februari 2025

ABergstom

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    25
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om ABergstom

  • Placering
    Fänrik
  1. Men ska man oroa sig om man köper en yamaha utan oljesmörjning att den då vart med om något, typ skurit och renoverats eller liknande?
  2. Hej Jag letar efter en ny båt på blocket just nu ibland höstens klipp. Letar efter en styrpulpet med 40-50hk. Yamaha 2takt 3 cyl med separat oljesmörjning har jag hört e det man ska ha om man letar motor kring 90talet. Det jag har uppmärksammat kring de båtar som varit intressanta för mig i min prisklass osv är att alla har oljesmörjningen bortkopplad. Varför ha det på en Yamaha med mekanisk pump? Förstår att man inte har det på OMC motorer då ryktet att VROn rasar finns men Yamaha? Är det så att motorerna börjar bli så pass gamla så att man litar inte på Yamahas autolube längre eller är det så att det troligtvis är pumpen som har pajat och istället för att byta så plockar man bara bort det? Tecken på att motorn skurit och nu är renoverad men utan autolube? Som jag fattar det så är just den separata oljesmörjningen det man vill ha kvar om man som jag vill köra långsamt osv, så den inte sotar igen. Eller ska jag bara hänga på en elmotor på båten och gasar med 50hk motorn, köra långsamt med elmotor. Vad tänker ni? Har kollat på följande annonser och oljesmörjningen är bortplockad på båda. http://www.blocket.se/orebro/Styrpulpet_4_50_Yamaha_40_55769281.htm?sa=1 http://www.blocket.se/sodermanland/Styrpulpet_Finnspeed_430_Yamaha_50hk__92_55446702.htm?sa=1
  3. Vad är det? Googlar runt medans jag väntar på svar...
  4. IMG_6664.MOV Här kommer en liten film. Inte för att den visar något vettigt mer än att det är ganska långt kvar o dra reglaget bakåt innan man är i mitten och har möjlighet att växla.. Kan det vara reglaget som är skadat, kollade på änden av reglagevajern och den ögla som man då sätter fast på motorn, hela den har ett spel i sidled så att den rör på sig. Det kanske skall vara så? eller skall vajern vara stum? GUESTSON: Är detta något som kan ha ändrats då jag plockat bort förgasaren för rengöring tror du?
  5. Jag har handgas, eller friläge. vad viu nu ska kalla det. Om man har reglaget i mitten så är växeln ur, drar man reglaget utåt så kan man då gasa med växel ur. Mitt problem är att när reglaget är i mitten som det behöver va för att "gå tillbaka" från neutral och läggai växel så hinner motorn dö pga att tomgången är för låg eller obefinitlig i detta mitten läge. Det gör även att om jag har växel i framåt och behöver backa så hinner motorn dö innan jag hunnit förbi detta mitten läge. Jag kan starta med växel i då elektriska brytaren är borta
  6. Här är förgasarens sprängskiss. http://www.marineengine.com/parts/johnson-evinrude-parts.php?year=1977&hp=35&model=35EL77H&manufacturer=Johnson&section=Carburetor
  7. Hej, som jag fattar det så har jag bara en blandningskruv på min förgasare eller har jag missat något? Försökte ta så bra bilder som möjligt men luftfiltret är ju ivägen, hade inte tid att skruva av det.
  8. Hejsan Jag har en Johnson 35hk från 1977 som jag inte får att gå på tomgång eller rättare sagt, jag kan starta den med gas, men när jag ska lägga i växel så hinner ju motorn dö innan jag hunnit dra reglaget bak, i med växel och sen gasa på igen. Detta är åtgärdat på fulsättet att jag har kopplat bort spärren som gör att man inte kan starta med växel i. Dock vill jag ha det åtgärdat. jag kan ju inte köra framåt o lägga i backen utan att motorn dör medans jag växlar. Här behöver jag va på reglaget för att kunna starta motorn och då även ligga på lågt varv.. Här vill man ju va i tomgångsläget. Då undrar ju jag hur jag ska justera detta. Jag har försökt att skruva på förgasarblandningen så att den ska gå på jämt o fint när jag sänker varvtalet mer, i hopp om att kunna dra reglaget helt till neutral. Det går inte. Vart skall jag justera nu? På gasvajern kan man justera denna. Denna skruv måste dock vara helt maxad just nu för att jag ska kunna starta, skruvar jag in den till mitten så startar inte motorn trots att jag trycker gasen fullt. vilket den gör nu. Vad gör denna skruv? Vad justerar man med denna? Antar att det är stopplägen, men är det för maxgas eller minsta gas? Sen har vi då denna del kvar. Det mindra stoppet som finns och som man kan justera med en spårskruv antar jag är maxgas då om man gasar fullt så hamnar den i botten mot själva armen, den är nu skruvad så att när förgasaren är öppen max är stoppet. Tänker jag rätt? I övrigt så glappar gasreglaget såhär. Ska de det? Video.MOV I övrigt går motorn fint. Hur ska jag då justera det som justeras kan. Förra året gick startorn sönder, denna lagades på verkstad men kan det vara något som dom gjort galet? Monterat tillbaka gasdelen fel eller tändningsordning eller nått sånt? tacksam för all hjälp jag kan få. Ganska luddigt skrivet och inte alls fackmässiga ord på saker o ting men hoppas ni förstår. Sen att bilderna blir uppochner undrar jag men hur ändrar man det?
  9. Två i från min sida helt orelevanta svar då jag frågade om någon kunde tipsa om reparatör inte vart återvinningen ligger. Självklart kollar jag på blocket efter en ny motor och självklart så vill jag inte lägga hur mycket som helst på att laga en motor som är från 77 men om det går och det bara är något skitfel så ser jag mycket hellre att den blir lagad än dumpad.
  10. Hej Har efter en massa tid tröttnat på att inte kunna va ute med båten, Har en Johnson 35hk 1977a som la av för mig för 3 veckor sen. Ingen gnista är problemet. Har mätt upp statorn och får bra värden, men inget efter CDIn, har bytt CDI utan resultat. Fortfarande inget efter CDIn. Vart lämnar man in en gammal motor, är det nån som har någon bra hemmafixare eller båtmekaniker? Ringde till Marindepån i Skanstull men dom tog inte emot den. /Anton
  11. Hej har varit bortrest och fri från motortänk några dagar. Har haft besök och hjälp av Göran idag. Vi kom dock inte fram till något konkret. Var bara skönt att ha någon annan som kolla på motorn. Vi testade med ett antal olika konfigurationer osv utan att få gnista. Det jag tänkte på var om triggern i statorn kommer med sin impuls för svag eller för lite så att inte CDIn skickar vidare någon ström. som jag fattar det så fungerar CDIn enkelt förklarat på följande sätt. Att den laddar ur en kondensator till tändspolen när en impuls kommer från triggern, men om inte den signalen kommer eller är för svag för CDIn Är det dags och skurva upp svänghjulet och kolla hur det ser ut där?
  12. Tjena. Vet inte varför inte motorn gick runt när jag testade först gången.. Mäta resistans dödarkablen där den kopplas in till CDIn? inte från CDIn ut? CDIns jord ska dubbelkollas imorrn. Fattar inte riktigt vad du menar med Tändspole, tändkabel, tändstift och jord genom motorns metall till CDIns jordkabel. Det är vad som återstår. Jag får samma resultat som du 0V när jag mäter orangekabel från CDI mot jord. Tack för all hjälp, håller på att ladda batteriet inatt med, mätte det idag och fick 12.0V tänkte att det kanske ska laddas med, men eftersom startmotorn går runt så har jag struntat i det. Dumt om det bara handlar om att svänghjulet snurrat för långsamt. Trött på skiten nu. vill ju ut o fiska,
  13. Inhandlade en ny CDI idag på HansenMarine. tog bort batteriet, ut med alla kablar, skruva av gamla CDIn, mätte upp killkabeln (svart/gul) enligt en manual jag hittade där det stod att det under några omständigheter inte fick finnas över 2V DC, Inga volt fanns och jag kopplade på nya CDIn. Skruvade fast den och kopplade på batteriet igen. Vred om nyckeln och inget hände, helt dött. ryckte dödarkabeln(svart/gul) och testade igen, startmotorn gick. Satte på nytt flatstift på dödarkabeln(svart/gul) och testade igen. Startade igen och nu gick startmotorn med allt inkopplat. Vet inte om det är någon gnista men fick inte liv i motorn. Mätte upp batteriet som enligt sin egna statusmätare behövde laddas, Batteriet visade 12.1V. Kopplade ur det och tog med det hem för att ladda det fullt och där står jag nu. Om det nu är så att startmotorn går, Statorn visar det värden det ska och det sitter en ny CDI på men det inte är någon gnista. Vad kan det då vara?
  14. Men eftersom punkten med recifitern kommer innan punkten då man ska mäta olika värden kanske det är uteslutet direkt, får ju bra värden från statorn. /Anton
×
×
  • Skapa nytt...