-
Innehålls Antal
13 -
Gick med
-
Besökte senast
Anseende bland gemenskapen
0 NeutralOm Reggad
-
Placering
Kadett
-
Jag har inte heller nån aning men när båtmeckarna säger Aaajdå när man sagt Alpha så känns det lagom kul, haha!
-
Vi bor väldigt avlägset till och det är väldigt liten stöldrisk här där vi bor. Många grannar lämnar til och med nycklarna i bilen då de känner sig så säkra här. Men det var väldigt OT. Meken jag snackade med lät ganska vettig, han skulle komma förbi nästa vecka och ta en titt. Hoppas på honom, annars har jag ytterligare två kanaler jag kan fiska lite i. Några kontakter har man ju, men tyvärr är största varvet i närheten ett riktigt bottennapp!
-
Vår båt står också ute, men den står ca fyra meter från vår ytterdörr så vi resonerar väl som så att stöldrisken inte är särskilt stor här!
-
Underbar fotnot! :-D Jag får ta ett snack med min man och se hur mycket han vågar/vill göra själv. Jag hjälper gärna till så mycket jag kan!
-
Jag pratade nyss med en mek och han sa att det skulle gå på ungefär 15.000 att få i båten i sjön igen. Låter detta som en rimlig summa, anser ni?
-
Renovera? Pga att den stått på land, menar du? Vi vill självklart göra så mycket som möjligt innan vi startar motorn för jag vet av erfarnehet att om det kommer in skit i motorn så är det inte bra. Att starta motorn bara för att testa hur det går... njä, det kommer jag inte göra.
-
Jasså, köper man delarna av dig? Är du billigast eller? Mannen kan skruva en del, men jag vet inte hur pigg han är på att skruva med det där. Gör han fel kan ju båten sjunka efter sjösättning, liksom! Hittade beskrivningar hos drevman igår och tyckte det såg ut som ganska mycket grekiska för att vara skrivet på svenska. Jag får nog sätta mig och ringa runt till kunniga människor och se om någon kan förbarma sig över oss. Det är förgasare på motorn. VI resonerade som så när vi köpte den att en förgasarmotor kan vilken mekarsnubbe som helst meka med. Jag vet inte om vi valde rätt eller inte, men så valde vi iallafall. När båten hade stått något år så tömde vi all bensin från tanken just för att den inte skulle stå där och bli gammal (eller ännu äldre, snarare).
-
Vi tömde bensinen för något år sedan, så tanken är i princip tom. Kan man byta bälgar själv? Ett problem jag har är att båten står på vår tomt och det är svårt att få någon kunnig att komma hit, och det är kostsamt att flytta båten till diverse tekniker.
-
Bälgarna var nya 2000 när vi bytte motor i båten och sedan dess är dem inte bytta. Det vet jag. Mötte en snubbe igår som sa att bälgarna kanske hade torkat ihop av att stå på land så länge och då kom jag att börja fundera på vad mer problem som båten kanske har fått pga att den stått på land så länge som vi kanske inte har tänkt på.
-
Av olika anledningar har båten stått på land i fyra år. Det är en motorbåt på drygt sju meter med inombordsmotor MerCruiser 5,7 och alpha II drev. Vi tänkte försöka få i båten i år. Måste vi göra något speciellt med tanke på att båten stått på land så länge? Måste man byta bälgar? Att vi ska byta bensinen är självklart. Men vad mer?