Hej alla!
Mer än ett år senare ser jag att du, stewe, frågade vad det blev för variant. Ni alla får ursäkta sent svar, och självklart kompletterar jag med lite info och erfarenheter. Det blev en 59 HT från 06 med en Yamaha F115 från 07. Båda, och särskilt motorn, i alldeles utmärkt skick.
Vad gäller båten håller jag fast vid att HT-modellen är perfekt för våra behov. I alla fall i dagsläge. Barnen gillar att sitta skyddat under färd medan vi vuxna vill sitta under fri himmel. Utan kapell fungerar inte det i en DC. När barnen är större är den mer öppna DC-varianten (eller min favorit BR) kanske att föredra. En till fördel mot DC är att 4 vuxna och 4 barn lätt får plats, vill man ta med kompisfamiljen på utflykt.
Som man kan läsa i en del inlägg här i forumet går båten stötigt i högre sjö. Det räcker med 5-6 sekundmeter vind på den öppna mälaren och barnen tycker det är jobbigt. (Stolarna är förresten suveräna, men inte alla har ju förmånen att få sitta i dem :-).) Att höja farten till 26-27 knop för att bättre klyva vågorna som man också läser i inläggen har jag inte testat med familjen än. Det återstår att se om det fungerar. I lugnare sjö går den förstås hur fint som helst. Båten planar snabbt och är också stadig liggandes i hamn.
Jag använder båten ibland för fiske, och det fungerar okej. Inga problem om man är 1-2 pers. Som max har vi varit ute 4 stora grabbar med kastspö. Helt okej om man är måttligt ambitiös som vi :-). Som ren fiskebåt hade jag dock föredragit en BR eller WA.
Motorn på 115 hästar är för oss fullt tillräcklig. 37 knop när jag är själv, och med ovan nämnda fiskegäng på 4 vuxna fortfarande drygt 35. Planar upp något långsammare med 2 barnfamiljer, men det känns inte som ett problem. Min rekommendation? 115 räcker bra. Vill du ha mer kul kan du lägga till, skrovet fixar det lätt. Men jag är skeptisk till mindre, framför allt om man gärna tar med kompisfamiljer.
Båten har ingen hydraulstyrning - den kom tyvärr något senare. Inte avgörande, men jag hade uppskattat funktionen ändå.
Vad gäller tillbehöret valde jag medvetet en båt utan teak, mest för att jag vill slippa slipa och olja. Annars gillar jag teak, och utan blir båten något enklare i finish. Överlag är nog båten av något enklare stuk jämfört med DC-varianter i samma storleksordning.
Vi har än så länge inget bord, och eftersom det är rätt trångt mellan stolarna och aktersoffan är möjligheterna storleksmässigt begränsade. Vi får se under året.
Det tillbehöret jag har saknat mest är en vindrutetorkare babord. Regnar det blir siktfältet väldigt litet (rutan är långt fram och den öppningsbara mittrutan torkas ju inte heller). Jag vill påstå att det är en självklar säkerhetsfunktion med två torkare i den här båten.
På tal om den öppningsbara rutan: Suverän funktion, inte minst med barn, och i alla fall för oss utan problem gällande täthet (tydligen har tätningen bytts tidigare).
Vi har än så länge inte sovit över i båten, men en gardin kan också vara en bra investering. Osäker om det är lätt att eftermontera.
Allt som allt är jag en mycket nöjd ägare!
Nu kommer jag inte på mer, men om någon ny spekulant har frågor svarar jag gärna!
// Andreas