Gå till innehåll
måndag 10 februari 2025

Trix

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    3
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om Trix

  • Placering
    Landkrabba

Senaste Profilbesöken

Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra besökare.

  1. Har ngn tips på var man kan hitta ett nytt tanklock till dieseltanken på en Scanmar 33? Dom är i plast med winchuttag och har bajonettinfästning i tankpåfyllningsröret.
  2. Hej igen, Det var länge sedan jag öppnade denna tråd nu så en del av er har säkert bytt lite av utrustningen. Jag har hittat en lösning tror jag ang. NX2 Nexus server och Garmin 720 plottern. Då Nexus gått upp I Garmin för en tid sedan så tillverkades en modul som skall lösa kommunikationen mellan dessa instrument Kolla in denna. Den heter GARMIN® GND™10 BLACK BOX INTERFACE Jag har köpt denna nu, som finns lite överallt för c:a 1300:- Skall snart monteras. Vet någon något om dess kompabilitet. Får man se allt I Plottern nu? Jag kommer återkomma om detta när jag fått igång dessa. Jag funderar på att köpa en Autohelm ST4000 också. Då det ska finnas NMEA 0183 länkning I den. Vet någon om det faktiskt fungerar med kursläggning I Garmin 720 plottern så ST4000 följer dessa angivelser?
  3. Jag har en Autopilot som heter Raymarine autohelm 3000 och en modern garminplotter Garmin 720 samt Nexus Sailpack med NX2 server Kan man få något eller några av dessa instrument att arbeta tillsammans så man t.ex. kan lägga ut en rutt på Garmin 720 G2vision och sedan få tex. autopiloten att göra så båten åker i uppgjord rutt? Jag är lite ny på detta och förstår att det finns kompabilitetsproblem mellan olika instrument osv. Kanske finns det en server som omvandlar alla in/utdata så dessa kan fungera ihop? Finns detta så har nog båtvärlden också hittat en ny Bill Gates? Någon som har positiva svar på mina frågor? Mvh Tommy med nyinköpt Scanmar 33
×
×
  • Skapa nytt...