Gå till innehåll
onsdag 16 april 2025

PetMa

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    3
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om PetMa

  • Placering
    Landkrabba
  1. Ok, men om det skulle vara igensatt luftning av tank, borde inte motorn varva upp om jag skruvar loss locket för dieselpåfyll? Rost o skit i stigarrör, skulle inte det lossna vid platt vatten?
  2. Inga förändringar gjorda. Tömde innehållet i de båda filterna i påsar och ser att det är lite annan vätska i botten på påsen, men inte jättemycket. Om det nu skulle bero på vatten i tanken så borde det vä ge större problem vid platt vatten då den suger från botten eller strax ovanför antar jag.... Då skulle det ju vara enbart vatten som sögs... men det är ju tvärtom, vid sjögång och/eller varm motor
  3. PetMa

    Yanmarstrul

    Har en Yanmar 75 hp som har gått som en klocka fram till nyss! Vid sjögång minskar varvtal till max 1800 varv, för att sakta dö ut och stanna helt. Otrevligt när den som bäst behövs...Helt kraftlös med andra ord. Tank, av plast, som är checkad om vatten eller annat skit finns i, 2 ggr. Båda filterna bytta 2 ggr..Tank ligger högt placerad under styrbords koj. Svårt att tro att vatten skulle komma in. Känns som om det ibland går att köra ngn timme innan det inträffar och då oftast vid sjögång om jag ska försöka härleda problemet. Handpumpen ovanpå bränslefiltret sugs ner i botten vid gång, ska den det?
×
×
  • Skapa nytt...