Gå till innehåll
torsdag 20 februari 2025

Uttern76

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    3
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om Uttern76

  • Placering
    Landkrabba
  1. Man kan lugnt säga att makrillen nappade gott i Gullmarn 7-9 sept. Däremot fick vår båt endast sällskap vid 2 tillfällen. Vi var lite högre upp än Gårvik och Skredsvik. Gubbarna runtomkring håvade upp ca 25 st på fredagen medan vi drog en.. Vi körde på ca 5 famnars djup och låg ca 20 meter ifrån dom... Lördagens var tröstlöst... då gick vi till Gårvik, men det blåste ganska friskt så det var inte någon tur då heller. Söndagsmorgonen bjöd på kanonväder och napp direkt, denna gång i viken mitt emot sämstad hamn, fiskedjup 4 famn. Tyvärr hade vi inte så lång tid på oss denna underbara fiskedag utan fick snart återvända för att åka hemåt igen. Hur långt inpå hösten brukar det finnas makrill att fiska i Gullmarn? Funderar på att åka ned snart igen... Sketfeske oxå!
  2. OK tackar för bra tips, nu ska det bli sköj att se om det blir några napp! Annars får jag väl ta med grabben och ett metspö till havets hus Har kollat upp platserna på kartan och det verkar i princip vara rakt över fjorden sett från sämstad båthamn, perfekt! Sketfeske på er själva, återkommer efter helgen med ev utfall!
  3. hur är makrillfisket i gullmarn för tillfället? vi ska ned till kommande helg, är det någon som har några bra tips på ställen att fiska efter makrill i gullmarsfjorden ? vi kommer att ha tillgång till båt i närheten av sämstad och vill väl inte åka ut till havsbandet utan har tänkt oss att vara i fjorden. är det tilläcklig utrustning att hoppa in på clas ohlsons o köpa en http://www.clasohlson.com/se/Fiskeharpa-Gavia/Pr313858000 eller behöver man även ha agnsill på kroken? isåfall var nånstans i närheten av brodalen/sämstad kan man köpa agnsill, finns det på konsum eller ute på ngn gård i närheten
×
×
  • Skapa nytt...