I Plotter, GPS och radar går författaren grundligt igenom hur navigatorer fungerar och vad man ska tänka på vid elektronisk navigation. Det mesta tas upp: Satelliternas banor, GPS-mottagarnas behandling av informationen, de elektroniska sjökortens (bitvis bristfälliga) verklighetsbeskrivning, vilka olika märken och tekniker som finns på marknaden, hur man grundinställer sin plotter, praktisk navigering, smarta trick och tilläggsutrustning.
Även om bokens tyngdpunkt ligger på plottrar så är den sista tredjedelen vikt åt radar, och kombinationen radar och navigator. Även där går man från "vad är en radar" till väldigt handgripliga tips. Boken avslutas med köpråd och ett kapitel om montering av elektroniken.
En bok om något så teknikorienterat som marinelektronik åldras snabbt, när trycksvärtan har torkat är ofta det tekniska innehållet redan daterat. Dessutom finns det en uppsjö av olika apparater där alla fungerar lite olika. Men Bengt Utterström har lyckats bra, han har hittat de gemensamma nämnarna mellan olika märken och struntat i att gå in för mycket på detaljer. Boken är uppdaterad fram till februari 2009 och är fortfarande aktuell, men den här typen av bok borde förses med bästföre- datum eller uppdateras ofta. Boken har lyckats kombinera mycket teknisk information med hög pedagogisk ambition till en lättläst bok om komplicerade tekniska manicker. Plotter, GPS och radar kan varmt rekommenderas både för dig som redan navigerar elektroniskt och för dig som tänker börja.
LARS GUDITZ
PLOTTER, GPS OCH RADAR
Bengt Utterström
Nautiska Förlaget
Antal sidor: 190
Lägsta pris på nätet: 182 kr
Rekommendera Kommentarer
Det finns inga kommentarer att visa
Skapa ett konto eller logga in för att kommentera
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Skapa ett konto
Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!
Registrera ett nytt kontoLogga in
Medlem på maringuiden.se? Logga in här.
Logga in nu