I 15 sekundmeter utanför Varberg får tre hyttbåtar visa om de har vad som krävs. Vädergudarna i Kattegatt öser på dukitigt när den samlade trion antar utmaningen.
Vädret var perfekt. Marsdagen i Varberg var blåsig, solen sken och termometern höll sig runt fem grader. Skulle det åkas båt den här dagen, då skulle det vara en hyttbåt. Hyttbåtar är ett nordiskt fenomen för nordiskt väder. De
flesta märken är finska, resten svenska eller norska. Den typiske köparen är sommarstugeägare, ofta ett äldre par, uppger återförsäljarna. De använder båten nästan uteslutande som transportbåt och beställer aldrig det minimala dock-pentry som fanns som extrautrustning till två av båtarna. Däremot vill ungefär hälften ha gångvärme, för båtarna används både på hösten och våren.
Den gemensamma nämnaren i det här testet är hytten i mitten och att målgruppen är ungefär densamma. Men båtarna skiljer sig åt. TG och Sea Star är komfortabla och byggda för högre farter i grövre sjö. Grisslan är en enkel laståsna, vilket avspeglar sig i ett ytterst lågt pris. Genomgående är att alla båtarna saknade hydraulstyrning. Köp till det. Med motorstyrkor på 100 till 115 hästar blir rattandet trögt och körupplevelsen tråkig om endast
teleflexstyrning finns.
Alla båtarna drogs också med en rätt hög ljudnivå. En hytt fungerar som en resonanslåda, men jag blev förvånad över ljudmätningarna: På toppvarv bullrade det mellan 87 och 90 decibel i båtarna. Vad som överraskade var att TG är värst och Grisslan tystast - på papperet. I själva verket upplevde jag det som tvärtom, särskilt i gång på öppet hav. Ofta kan ljudkaraktären vara mer besvärande än det faktiska decibeltalet. Vilken vi tyckte bäst om kan du läsa i Vi Båtägare nr 13 som finns i butik nu!
Rekommendera Kommentarer
Det finns inga kommentarer att visa
Skapa ett konto eller logga in för att kommentera
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Skapa ett konto
Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!
Registrera ett nytt kontoLogga in
Medlem på maringuiden.se? Logga in här.
Logga in nu