Gå till innehåll
lördag 01 mars 2025
Gäst
Gäst

Sveriges första båtmässa för begagnade båtar i Vaxholm

  • Nya arrendatorer till Waxholms gästhamn lanserar Sveriges första båtmässa för begagnade båtar i Waxholms gästhamn. En idé som blev till verklighet då konjunkturläget ger ett ökat tryck på begagnat inför årets båtsäsong.

Nya arrendatorer till Waxholms gästhamn lanserar Sveriges första båtmässa för begagnade båtar i Waxholms gästhamn. En idé som blev till verklighet då konjunkturläget ger ett ökat tryck på begagnat inför årets båtsäsong.

Nu ska vi genomföra en flytande båtmässa för begagnade båtar. Vaxholm med alla marina inslag, historik och kreativa människor, utgör en otroligt intressant miljö för mässan och inte minst som  upptagningsområde. Här passerar tusentals båtar varje dag och vi är glada att locka båtintresserade med ett helt nytt koncept, säger Mats Larsson som är upphovsman till projektet samt arrendator till hamnen.

Flytande båtmässor är i sig inget nytt, men en flytande mässa för enbart begagnade båtar är däremot något helt nytt för branschen. Likaså att mässan riktar sig både mot företag och privatpersoner. Hamnen har kapacitet att ta emot över 120 båtar i olika klasser och under de fyra dagarna som mässan beräknas ett flertal tusen besökare till Waxholms gästhamn.

Det typiska objektet som kommer att vara till salu under Waxholms Båtmässa är i prisklassen från 100 000 SEK. Gästhamnen tar med lätthet emot båtar upp till dryga 45 fot. Waxholms Båtmässa samarbetar med mäklare från Båtagent, besiktningsmän, banker och försäkringsbolag för att kunna erbjuda köparen och säljaren bra tilläggsservice.

Det känns otroligt roligt att vara med och värma upp Waxholm för en ny sommarsäsong redan i maj månad. Dessutom är det kul att vi på Båtagent får vara med och erbjuda extra tjänster som exempelvis finansiering och värdering av båtarna, säger Niklas Forsén, vd på Båtagent, samt krönikör i Båtnytt.

Vaxholms flytande båtmässa pågår under den 21 - 24 maj vid Vaxholms gästhamn, för ytterligare information, se www.vaxholmshamn.se, eller www.batmassa.wmr.se.




Användar Respons

Rekommendera Kommentarer

Det finns inga kommentarer att visa



Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...