Storm Bird är resultatet av ett examensarbete som två KTH-studenter gjort tillsammans med Håkan Södergren. Jens Blomquist och Patrik Ekman har utvecklat det gamla långseglarprojektet Stormfågeln till en ny attraktiv produkt.
På Allt För Sjön 2011 presenterar de båda sitt arbete och länkas även samman med lanseringen av Håkans nya företag Södergren Group.
Med Storm Bird har avsikten varit att erbjuda ett komplett långseglarkoncept och många nytänkande och praktiska lösningar syns genom hela designen. Det sociala livet ombord har prioriterats och genom stora glaspartier suddas gränsen mellan sittbrunn och interiör ut. Den nytänkande sittbrunnen bidrar till detta samtidigt som den är bekväm och effektiv vid segling.
Storm Bird
Längd ö a 11,20 m
Djup 1,9 m
Bredd 3,49 m
Vikt 5300 kg
Segelarea 70 kvm
Design Patrik Ekamn & Jens Blomquist
Bildtext: Storm Bird finns nu som ett designförslag hos Södergren Group för möjlig produktion hos CMI Composites.
Lena Jexby
Rekommendera Kommentarer
Det finns inga kommentarer att visa
Skapa ett konto eller logga in för att kommentera
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Skapa ett konto
Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!
Registrera ett nytt kontoLogga in
Medlem på maringuiden.se? Logga in här.
Logga in nu